6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Kush e tradhtoi Anne Frank? Teoria e re rreth misterit të Luftës...

Kush e tradhtoi Anne Frank? Teoria e re rreth misterit të Luftës së Dytë Botërore

Pas 6 viteve kërkime, një skuadër investigative që analizoi tradhtinë e kryer ndaj Anne Frank prezantoi një teori jo shumë të hulumtuar më parë. Sipas tyre, një noter hebre zbuloi adresën e vendit ku ajo fshihej për t’u mbrojtur nga nazistët.

Hulumtuesit dolën në përfundimin se noteri me emër në Amsterdam, Arnold van den Bergh i kaloi adresat gjermanëve për të garantuar sigurinë e familjes së tij. Nuk janë gjetur ende prova përfundimtare, por sipas skuadrës, të paktën Otto Frank e ka marrë seriozisht këtë teori.

“Ne kemi mundur të përcaktojmë se kjo letër është shkruar nga makina e shkrimit të Otto Frank. Me gjasa ka ndodhur në 1957. Ne kemi mundur ta vlerësojmë këtë, pasi e kemi krahasuar me letra të tjera që janë dërguar në atë kohë”, tha hulumtuesi Pieter van Twisk.about:blank

Ideja për të studiuar një nga misteret më të njohura të Luftës së Dytë Botërore duke përdorur metodat moderne të policisë lindi në vitin 2017. Një skuadër prej 23 personash koleksionoi intervista të reja dhe të vjetra, ditarë, lista adresash dhe dokumente të luftës nga arkivat nëpër botë, për të testuar hipoteza ekzistuese dhe të reja.

Kjo skuadër hetoi që nga i dyshuari i parë, Willem van Maaren deri tek sugjerimet nga autorë të mëvonshëm, si bashkëpunëtori Tonny Ahlers ose tradhtari hebre Ans van Dijk. Gjithashtu, u testua teoria se zbulimi i godinës sekrete ishte një rastësi.

“Kjo është në fakt një teori e re që lidhet me tradhtinë. Një teori e cila njihej, por që kurrë nuk është hulumtuar si duhet. Kjo skuadër bëri kërkimin dhe në këtë drejtim, është një hap i ri sa i përket teorive që flasin për tradhti. Do të na duhet të bëjmë më shumë hulumtime për këtë”, shprehet Ronald Leopold, nga Fondacioni Anne Frank.

Kyçe në këtë teori është një letër anonime që iu dërgua Otto Frank, pak pas luftës. Edhe pse gjurmimi i origjinalit çoi në një qorrsokak, skuadra ia doli të gjente një kopje të bërë nga Frank, në arkivat familjare të një oficeri policie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments