6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Si ndikon tek foshnjat gjumi në lëvizje

Si ndikon tek foshnjat gjumi në lëvizje

Për disa foshnja, gjumi në lëvizje nuk është problem, megjithatë, kjo nuk mund të thuhet për shumicën.

Sa herë që është e mundur, ekspertët këshillojnë të siguroheni që fëmija të jetë në shtëpi kur është koha për të fjetur

Kjo do t’i lejojë foshnjat të flenë mjaftueshëm, pa e ndërprerë atë për shkak të tingujve që janë të bollshëm jashtë

Gjumi cilësor dhe një rutinë e krijuar e gjumit janë të rëndësishme jo vetëm për foshnjën, por edhe për nënën, e cila ka nevojë veçanërisht për pushim në javët e para të jetës së foshnjës.

Gjatë fazës së të porsalindurit, foshnjat mbështeten tek prindërit e tyre kur bëhet fjalë për gjumin. 

Prindërit zakonisht tundin foshnjën në krahë për ta vënë në gjumë më shpejt. 

Megjithatë, ndërsa foshnja i afrohet muajit të gjashtë, ajo është gjithnjë e më shumë në gjendje të flejë pa ndihmën tuaj. 

Por nëse jeni vazhdimisht në lëvizje me të, mësimi i kësaj aftësie mund të jetë i vështirë për foshnjat. 

Lëkundjet në karrocë ose në ndenjësen e makinës thjesht nuk e lejojnë fëmijën të flejë vetë.

Shëtitja me një fëmijë në një karrocë fëmijësh ose drejtimi i një makine para gjumit mund të duket si një mënyrë e mirë për prindërit për të kryer disa detyra në të njëjtën kohë. 

Megjithatë, edhe pse foshnjat pothuajse me siguri do të bien në gjumë gjatë ecjes dhe vozitjes, ka gjithashtu shumë të ngjarë që ata të zgjohen më shpejt. 

Në vend që të flenë 2-3 orë aq sa kanë nevojë, mund ta përgjysmojnë këtë kohë. 

Mungesa e gjumit çon në pakënaqësi dhe vendos një barrë të re mbi supet e prindërve në formën e vënies së fëmijës në gjumë përsëri.

Bebet janë ata që mësohen lehtësisht me rutinën dhe kryesisht i përmbahen asaj. 

Nëse i keni caktuar periudha të caktuara të ditës që fëmija juaj të flejë dhe po përpiqeni t’i siguroni atij një mjedis të qetë në të cilin ai do të mund të pushojë, gjasat janë të mëdha që ai të përgjigjet me disa orë gjumë, gjë që gjithashtu do të ju jap një mundësi për të pushuar.

Megjithatë, nëse jeni vazhdimisht në lëvizje, kjo nuk është e mundur. 

Fëmija juaj thjesht nuk ka mundësinë të zbulojë se kur është koha për të fjetur, pasi ai vazhdimisht tundet si në karrocë dhe në sediljen e makinës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments