6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home SHKENCË/TECH Robotët bëhen me shqisë njerëzore, iu vendosen mollëza gishtash 3D

Robotët bëhen me shqisë njerëzore, iu vendosen mollëza gishtash 3D

Robotëve iu janë implementuar mollëza gishtash në mënyrë që ata të ndiejnë njësoj si lëkura e njeriut. Këta makineri inteligjence mund të bëjnë gjithçka, por iu mungon zhdërvjelltësia në kapjen e objekteve sepse duart e tyre nuk kanë shqisën njerëzore që t’i drejtojë.

Shekncëtarët e Laboratorit të Robotikës në Bristol kanë shpikur një rrjetë hipersensitive 3D që imiton mollëzat e gishtave, me sensorë sa një gjilpërë që ngjasojnë me papilat e lëkurës.

“Puna jonë ndihmon në zbulimin se si struktura jonë e brendshme dhe e ndërlikuar krijon ndjeshmërinë njerëzore. Është një zhvillim emocionues në fushën e robotikës sepse krijimi i ‘lëkurës’ së ndjeshme do të ndihmojë në ndërtimin e robotëve më të shkathët ose përmirësimin e duarve protetike duke iu dhënë atyre shqisën e prekjes”, tha profesori i universitetit të Bristolit Nathan Lepora.

Papilat gjenden në shtresën e epidermës dhe dermës në lëkurën e njeriut. Papilat e robotëve krijohen në printera të avancuar 3D që përziejnë materiale të forta e të buta për të ndërtuar struktura të ndërlikuara të ngjashme me ato biologjike./tvklan.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments