6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KULTURË Gjatë kohës së Perandorisë Osmane, hapësira publike e Prishtinës ka pasur mbi...

Gjatë kohës së Perandorisë Osmane, hapësira publike e Prishtinës ka pasur mbi katërdhjetë shatërvane

Me modernizimin e qyteteve në vitet ‘70-të në Kosovën e periudhës jugosllave, filloi eliminimi i arkitekturës osmane. Duke përfshirë këtu edhe shatërvanët, gjë që ndryshoi shtofin kulturor të qytetit.
Një ndër shatërvanët e mbetur në qytetin e Prishtinës është ai në mes të Xhamisë së Çarshisë dhe Muzeut të Kosovës.
I ndërtuar në fillim të shekullin XVIII, ky shatërvan konsiderohet si një ndër më të vjetrit. Dizajni i tij oktagonal, i përbërë nga panele të mermerit të dekoruara me rozeta dhe motive tjera nga bota bimore, në miniaturë shënon shembull të mirë të arkitekturës osmane. Përveç që prej tyre pihej ujë, shatërvanët kanë qenë të rëndësishëm për ritualin e pastrimit në marrjen e abdesit.
Për më shumë, ju ftojmë të hulumtoni arkivën tonë dixhitale dhe ta shkarkoni aplikacionin Prishtina Ecë.
1, 2, 3: Arkiva private e Ilir Kasnecit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments