6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Çfarë është agjërimi? Dobitë e tij në shëndet

Çfarë është agjërimi? Dobitë e tij në shëndet

Kuptimi fillestar i fjalës agjëroj vjen nga folja arabe saum me kuptimin “ndalem” dhe “pushoj” dhe me kuptimin figurativ “përmbahem” dhe “agjëroj”.

Muslimanët, hebrenjtë, të krishterët, hindusët, budistët dhe pasuesit e feve të tjera të mëdha gjithashtu agjërojnë në kohën dhe mënyrën e tyre specifike. Kuptimi fillestar i fjalës agjëroj vjen nga folja arabe saum me kuptimin “ndalem” dhe “pushoj” dhe me kuptimin figurativ “përmbahem” dhe “agjëroj”.

Njerëzit e kanë praktikuar atë me shekuj dhe kanë shijuar përfitimet e tij, tani studiuesit kanë konfirmuar se agjërimi ka përfitime të shumta shëndetësore. Njerëzit agjërojnë për të qenë të shëndetshëm dhe të lumtur. Këtu janë 5 dobi të mahnitshme të agjërimit.

Disa studime kanë treguar që agjërimi mund të ndihmojë kontrollin e sheqerit në gjak. Mund të minimizojë rrezikun e diabetit. Ajo ndihmon edhe njerzit që janë më diabet duke përmirësuar nivelin e insulinës.

Agjërimi është jashtëzakonisht i mirë jo vetëm për trupin, por edhe për trurin tuaj. Disa studime kanë treguar që agjërimi mund të përmirësojë kujtesën.

Agjërimi është një mënyrë e shëndetshme e detoksikimit duke dëbuar elementë toksikë dhe shndërruar ato në energji.

Kur filloni të agjëroni, nuk ka ushqim të mjaftueshëm për t’u kthyer në yndyrna. Kjo është mënyra se si agjërimi ndihmon të humbni peshë.

Sipas një studimi, agjërimi mund të çojë në rigjenerimin e të gjithë sistemit imunitar dhe gjithashtu mund të ndihmojë në prodhimin e qelizave të bardha të gjakut. Agjerimi djeg yndyrnat e ruajtura të trupit, kjo mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe rrit aftësinë e trupit për të luftuar bakteret./abcnews.al/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments