6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KËSHILLA Shenjat që tregojnë se keni sheqer të ulët në gjak

Shenjat që tregojnë se keni sheqer të ulët në gjak

Diabeti i tipit 2 është një gjendje e zakonshme në të cilën trupi nuk arrin të stabilizojë nivelet e sheqerit në gjak.

Shumica e njerëzve e lidhin diabetin e tipit 2 me sheqerin e lartë të vazhdueshëm në gjak, por, siç shpjegohet nga doktoresha Eftimia Kara, endokrinologe pranë spitalit britanik Princess Grey, sheqeri i ulët në gjak mund të përbëjë gjithashtu një kërcënim serioz.

“Pa trajtim, sheqeri i ulët në gjak mund të çojë në humbje të vetëdijes, kriza dhe me kalimin e kohës të bëhet një rrezik serioz për jetën”, shpjegoi ajo.

Hipoglicemia (termi mjekësor për sheqerin e ulët në gjak) është zakonisht për shkak të përdorimit të insulinës ose barnave të tjera që kontrollojnë sheqerin në gjak te diabetikët.

“Ndërgjegjësimi për simptomat që lidhen me hipogliceminë dhe edukimi i pacientit janë kyçe”, tha Eftimia Kara.

Çfarë duhet të keni kujdes?

Çdo ndjesi shpimi gjilpërash apo kruajtjeje në gojë është shenja më e zakonshme e sheqerit të ulët në gjak. Shenja të tjera mund të jenë:

-marramendje dhe vjellje

-uria

-të dridhura ose nervozizëm

-djersitje

-rrahje të përshpejtuara të zemrës

-dobësi dhe lodhje

-dhimbje koke

Si të reagoni?

Nëse një person ka papritmas simptoma, ai duhet të hajë urgjentisht ushqime me nivele të larta të karbohidrateve. Karbohidratet shpërbëhen relativisht shpejt në glukozë dhe do të rrisin lehtësisht nivelet e sheqerit në gjak.

Mjekët rekomandojnë karbohidratet e mëposhtme:

-tableta e glukozës

-lëng i trashë

-një kub sheqeri

-karamele

Këshilla e OBSH-së

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, nëse keni diabet, ka këshilla që mund t’ju ndihmojnë të reduktoni shanset për ulje të sheqerit në gjak. Një nga masat paraprake jetike është të kontrolloni rregullisht nivelin e sheqerit në gjak dhe të njihni të gjitha simptomat e mundshme.

Gjithmonë merrni me vete një meze të lehtë ose lëng të ëmbël. Mos i anashkaloni vaktet. Kini kujdes kur pini alkool. Mos pini sasi të mëdha në një periudhë të shkurtër kohore dhe shmangni pijen me stomakun bosh.

Kini kujdes kur ushtroni. Ngrënia e diçka që përmban karbohidrate para stërvitjes mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të hipoglikemisë. Nëse jeni duke përdorur insulinë, mund të jetë më mirë të merrni një dozë më të ulët para ose pas stërvitjes së rëndë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments