6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Hummer dy katësh më i madhi në botë. Sheiku i ‘çmendur’ pas...

Hummer dy katësh më i madhi në botë. Sheiku i ‘çmendur’ pas makinave bën porosinë

Sheikët shquhen të mburren për makina, jahte dhe avionë. Një Sheik i apasionuar pas makinave ka ndërtuar Hummer H1 më i madhi në botë me lartësi mbi 6 metra dhe me dy kate brenda.

Automjeti i jashtëzakonshëm, i porositur nga Sheikh Hamad Bin Hamdan Al Nahyan, krenohet me shkallët, një tualet dhe madje edhe një hapësirë ​​për mysafirë dhe që është plotësisht e lëvizshme. Makina e cila do qendrojë në Muzeun e tij Historik Sharjah Off Road në Emiratet e Bashkuara Arabe, është 14 metra i gjatë, 6 metra i gjerë dhe është 6.6 metra i lartë.

Sheikhu, një miliarder i familjes mbretërore të Emirateve, mban rekordin botëror të Guinness për koleksionin më të madh të automjeteve 4×4 me 718 modele. Hummeri gjigant H1 është i ndërtuar sipas modelit të blindës ushtarake amerikane LARC-LX , mjeti ka katër motorë, një për secilën rrotë. Makina ka një shpejtësi maksimale prej 32 km/h dhe në brendësi ka dy kate. Kati i parë ka shkallë, një tualet dhe një lavaman, ndërsa i dyti ka një vend privat ku priten dhe argëtohen mysafirët dhe miqtë e shtëpisë me një pamje 360 ​​gradë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Cilat janë shenjat dhe simptomat e kancerit të mushkërive?

Hulumtimi i ri ka zbuluar se pak më shumë se një e treta e njerëzve kontrollojnë mushkëritë e tyre kur duhet ta...

Recent Comments