6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Simptomat e depresionit që nuk duhen anashkaluar

Simptomat e depresionit që nuk duhen anashkaluar

Njohja e simptomave të depresionit mund të jetë vërtet e rëndësishme kur bëhet fjalë për mbështetjen e një personi të dashur.

Kur bëhet fjalë për depresionin, humori i vazhdueshëm i ulët ka të ngjarë të jetë simptoma e parë e mundshme që do të dalloni tek një i dashur.

Ata mund të duken të tërhequr, të qetë dhe vazhdimisht të trishtuar, potencialisht më pak të dashur se zakonisht, si dhe më pak komunikues.

NHS thotë se një simptomë kryesore e depresionit është “të mos marrësh asnjë kënaqësi nga jeta” dhe një humbje ose mungesë interesi, veçanërisht për gjërat që dikush normalisht i shijon dhe i pret me padurim, shkruan The Sun.

Të gjithëve na është dashur të përshtatemi me ndryshimet në rutinat tona falë pandemisë.

Midis punës në shtëpi, shkollimit në shtëpi, bllokimeve dhe izolimit, rutinat kanë dalë jashtë dritares për shumë prej nesh, por për disa njerëz, ndryshimet në sjellje mund të tregojnë depresion.

Disa njerëz me depresion gjejnë ndryshime në oreksin dhe peshën e tyre, kanë çrregullime në gjumë ose braktisin hobit e tyre dhe tërhiqen nga rrethet shoqërore.

Nëse i dashuri juaj ndihet në depresion, ai gjithashtu mund të fillojë të humbasë interesin për mënyrën se si duken.

Ata mund të thonë se “nuk ka kuptim” të bëjnë përpjekje duken mirë, e kjo vjen si rezultat i vetëvlerësimit të ulët dhe ndjenjave të pavlefshmërisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sa do të kushtonte ndërtimi i piramidës ditët e sotme

Piramidat egjiptiane janë një trashëgimi e rëndësishme arkitekturore historike e vendit, duke tërhequr turistë dhe eksplorues nga e gjithë bota. Ekspertët vendosën...

Mos ia mësyni për pushime këtij vendi nëse e pini cigaren, iu ndalohet

Pushuesit e plazheve të Barcelonës nuk do të përballen më me mbetje cigaresh apo edhe me pirjen pasive të saj, pasi qyteti...

Goditja në tru – Pacientët më të rinj mund të kenë rrezik të dyfishtë të kancerit, thotë hulumtim i ri

Çdo goditje është një tragjedi e mundshme në zhvillim dhe çdo vit mjekët po zhvillojnë trajtime më efikase për goditjet në tru.

‘Porta e Alienëve’ foto e publikuar nga NASA që çmendi rrjetet sociale

Eksplorimi i planetit Mars nga njerëzimi, ka qenë gjithmonë në qendër të vëmëndjes për vite me radhë. Por një...

Recent Comments