6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Sipas studimit, konsumi ditor i boronicës së kuqe përmirëson funksionin kardiovaskular

Sipas studimit, konsumi ditor i boronicës së kuqe përmirëson funksionin kardiovaskular

Konsumi i ulët i frutave dhe perimeve është një nga faktorët kryesorë të rrezikut të modifikueshëm që lidhet me një për qindje më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare në mbarë botën.

Dëshmitë në rritje vazhdojnë të lidhin polifenolet nga boronicat e kuqe me përfitimet për shëndetin e zemrës.


Boronicat janë fruta të pasura me polifenole që janë hetuar gjerësisht për shkak të përfitimeve të tyre të mundshme shëndetësore, shkruan Sci News.

Ato janë veçanërisht të pasura me proantocianidina të tipit A, por gjithashtu përmbajnë sasi të konsiderueshme të antocianineve, flavonoleve dhe acideve fenolike.

Proantocianidinat e tipit A janë unike për boronicat dhe disa ushqime të tjera, ndërsa proantocianidinat e tipit B janë të bollshme në shumë fruta të konsumuara zakonisht si rrushi, mollët dhe boronicat dhe produktet e kakaos.

“Rritja e polifenoleve dhe metabolitëve në qarkullimin e gjakut dhe përmirësimet e lidhura me zgjerimin e ndërmjetësuar nga rrjedha pas konsumimit të boronicës theksojnë rolin e rëndësishëm që boronicat mund të luajnë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Fakti që këto përmirësime në shëndetin kardiovaskular u panë me një sasi të boronicave të kuqe që mund të konsumohen në mënyrë të arsyeshme çdo ditë, e bën boronicën e kuqe një frut të rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare për publikun e gjerë”, tha Dr. Ana Rodriguez-Mateos, një studiuese në Departamentin e Shkencës së Ushqyerjes në King’s College në Londër.

Studimi përfshiu 45 burra të shëndetshëm që konsumuan pluhur boronice të plotë ekuivalente me 100 gram boronicë të freskëta në ditë (9 gram pluhur) ose një placebo për një muaj.

Ata që konsumonin boronicë patën një përmirësim të ndjeshëm në zgjerimin e ndërmjetësuar nga rrjedha (FMD), i cili sinjalizon përmirësimin e funksionit të zemrës dhe enëve të gjakut.

“Ne gjetëm përmirësime të rëndësishme në FMD dy orë pas konsumimit të parë dhe pas një muaji të konsumit ditor duke treguar përfitime të menjëhershme dhe kronike. Gjetjet tona ofrojnë prova të forta se boronicat mund të ndikojnë ndjeshëm në shëndetin e enëve të gjakut edhe te njerëzit me rrezik të ulët kardiovaskular”, tha profesori Christian Heiss, një studiues në Universitetin e Surrey.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments