6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Pse duhet të hani një grusht fara luledielli çdo ditë

Pse duhet të hani një grusht fara luledielli çdo ditë

Farat e lulediellit janë një nga ushqimet e rralla që duhet t’i kemi vete në shtëpi, sepse nëse hani një grusht fara lule dielli në ditë, mund të ndikojë në tru për të mirë.

Farat e lulediellit janë përdorur në mjeksinë popullore për dekada dhe është veçanërisht i dobishëm për trajtimin e reumatizmit, artritit, forcimin e shikimit dhe ngadalësimin e plakjes falë vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme

Farat e lulediellit, të cilat përmbajnë vitaminë E, ruajnë shëndetin e sistemit kardiovaskular. Kjo vitaminë zgjeron enët e gjakut dhe parandalon trombozën dhe mbron nga presioni i lartë i gjakut.

Mjekët e përfshijnë atë në terapinë e pacientëve me zemër në fazën e rimëkëmbjes, sepse rigjeneron qelizat dhe shkurton periudhën e dobësimit të organizmit. Dermatologët rekomandojnë një dietë të pasur me vitaminë E, sepse rikthen elasticitetin në lëkurë dhe i bëjnë rrudhat më pak të dukshme.

Vetëm 28 gram fara luledielli të skuqura në vaj sigurojnë 76 përqind të dozës së rekomanduar të kësaj vitamine.

Përveç kalciumit, kockat gjithashtu kanë nevojë për magnez dhe bakër. Të dy mineralet gjenden në farat e lulediellit.

Farat e lulediellit janë të shkelqyeshme edhe për funksionimin e zorrëve.

Përveç rregullimit të punës së tyre, gjithashtu do të përshpejtojë metabolizmin dhe punën e stomakut për shkak të sasisë së madhe të fibrave.

Shumë nutricionistë rekomandojnë që të konsumohen farat e lule diellit në mënyrë që ndiheni të ngopur, sepse janë të pasura me kalori, dhe madje edhe kur hani një duzinë farash, krijohet një ndjenjë e ngopjes.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments