6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home SHKENCË/TECH Studenti që prodhoi pajisjen që hapat gjatë ecjes i shndërron në energji...

Studenti që prodhoi pajisjen që hapat gjatë ecjes i shndërron në energji elektrike

Jeremiah Thoronka, 21-vjeç, student nga Sierra Leone, ka menduar një metodë interesante sesi hapat gjatë ecjes t’i shndërroj në energji elektrike

Ai ka prodhuar një pajisje që vendoset nën rrugë, e që përdoret me nxehtësi kurse vibrimet krijohen nga këmbësorët dhe mjetet motorike, transmeton Telegrafi.

Për përdorimin e kësaj pajisje nuk nevojitet bateri apo ndonjë burim tjetër i energjisë. Për dallim nga pajisjet e tjera që prodhojnë energji të ripërtërishme, kjo është e mundur të përdoret edhe gjatë ditës dhe natës – në çfarëdo vendi.

Në Sierra Leone, 26 për qind e popullatës kanë energji elektrike, e Thoronka është rritur në rrethana shumë të vështira.

“Familjet duhet të mbështeten në dru dhe gjeneratorë të lirë. Është e mundur të mësohet në dritën e qirinjve, por shpesh edhe kjo shkakton problem të madh”, tha ky i ri.

Kompaninë Optim Energy e themeloi kur ishte vetëm 17-vjeç. Gjatë pilot projektit, dy pajisjet e tij kanë qenë të mjaftueshme që 150 shtëpi dhe 15 shkolla të kenë energji elektrike.

Thoronka vitin e kaluar fitoi çmimin prestigjioz Global Student Prize – duke fituar 100 mijë dollarë. Këto para synon t’i përdor për 100 mijë njerëz që të kenë energji elektrike deri më 2030. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments