6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Simptomat e hipertensionit të rëndë: Tri shenja që tregojnë se presioni ka...

Simptomat e hipertensionit të rëndë: Tri shenja që tregojnë se presioni ka arritur një nivel kritik!

Në gjendjet e krizës së hipertensionit shfaqen dhimbje koke të forta dhe gjakrrjedhje nga hundët

Hipertensioni është, më shpesh, një sëmundje “e qetë” – shumë njerëz nuk përjetojnë asnjë simptomë, ndërsa presioni i lartë i gjakut ngadalë ua rrezikon shëndetin.

Mund të kalojnë disa vite, madje edhe një dekadë, derisa presioni të arrijë një nivel kaq të lartë saqë vështirësitë bëhen të dukshme.

Edhe atëherë, shumica e njerëzve priren t’i atribuojnë simptomat sëmundjeve të tjera.

Megjithatë, ky është momenti kur duhet të shkoni urgjentisht te mjeku, sepse hipertensioni juaj ka arritur një nivel të rrezikshëm:

 nëse vëreni njolla gjaku në sytë tuaj,
 nëse keni marramendje,
 nëse djersitni.

Në gjendjet e krizës së hipertensionit shfaqen dhimbje koke të forta dhe gjakrrjedhje nga hundët.

Hipertensioni primar më së shpeshti shkaktohet nga obeziteti, alkooli, qëndrimi ulur, ushqimet e njelmëta.

Hipertensioni sekondar shfaqet shumë shpejt te personat që vuajnë nga sëmundjet e veshkave, defektet e lindura të zemrës, disa tumore endokrine si dhe probleme të tiroides.

Në të dyja rastet është e nevojshme të matet rregullisht presioni dhe të rregullohet terapia sipas këshillës së mjekut.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments