6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI 23 Janar 1973 – Richard Nixon shpall marrëveshjen e paqes me Vietnamin

23 Janar 1973 – Richard Nixon shpall marrëveshjen e paqes me Vietnamin

Presidenti i SHBA, shfaqet në televizionin kombëtar, për të njoftuar arritjen e një “paqeje me nder” në Vietnam. Deklaratat e lëshuara njëkohësisht në Uashington dhe Hanoi, konfirmuan se marrëveshja e paqes mes SHBA-së dhe Vietnamit të Veriut, u nënshkrua në Paris në 12.30 me orën lokale, duke i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës.
Armëpushimi, do të fillonte mesnatën e të shtunës më 27 janar, i monitoruar nga një forcë ndërkombëtare, e përbërë nga trupa nga Kanadaja, Polonia, Hungaria dhe Indonezia. Kushtet e paqes, përfshinin lirimin e të burgosurve të luftës brenda 60 ditëve, dhe tërheqjen e të gjitha trupave amerikane po brenda dy muajsh.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kapedani i Mirditës Llesh Lleshi i Gjonmarkajve, siç njihet ndryshe Lleshi i Zi

Kapedani i Mirditës Llesh Lleshi i Gjonmarkajve ose siç njihet ndryshe Lleshi i Zi jetoi gjatë shekullit XVIII-XIX, nofkën "i Zi" ai...

“Amerika e ka për detyrë të pranojë thirrjen e shqiptarëve,..” Woodrow Wilson

Woodrow Wilson President i SHBA-së më 1913-1921 “Amerika e ka për detyrë të pranojë thirrjen e shqiptarëve,të cilët kërkojnë...

NASA: Qielli është shumë më afër

Yjet e portretizuara në imazhet e para testuese të kapura nga teleskopi hapësinor James Webb pas përfundimit të shtrirjes së pasqyrës shkëlqejnë...

Stamboul (1883)- Si u prit emërimi i Naim Frashërit si inspektor i shkollave greke?

Naim Frashëri (1846 – 1900) Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Prill 2022 “Stamboul” ka botuar,...

Recent Comments