6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KAFSHËT Pse është kaq i fuqishëm helmi i ''Vejushës së zezë''?

Pse është kaq i fuqishëm helmi i ”Vejushës së zezë”?

Vejushat e zeza janë disa nga krijesat më helmuese në Tokë. Ky vlerësim ka bërë që shumë njerëz të besojnë se kjo merimangë është një insekt agresiv. Në realitet, këto merimanga janë të druajtur, dhe ato sulmojnë njerëzit vetëm kur trupat e tyre shtypen, qëllimisht ose aksidentalisht.

Megjithatë, kur godet, ajo shkakton kërdi në sistemin nervor të njeriut.

Ajo që e bën kafshimin e tyre kaq të dhimbshëm është prania e një neurotoksine të quajtur alfalatrotoksinë. Ky “rrëmbyes” nervor shkakton dhimbje të shfrenuar në të gjithë sistemin nervor të viktimës.

Megjithatë, është një keqkuptim i përhapur, që një pickim i vetëm nga një merimangë si vejusha e zezë është gjithmonë një dënim me vdekje. Fataliteti është i rrallë te njerëzit e shëndetshëm, ku shumica shërohen me ndihmën mjekësore brenda 24 orëve. Fëmijët e vegjël dhe ata që janë të sëmurë ose të moshuar kanë rrezikun më të lartë.

Vejushat e zeza gjenden në rajone të buta anembanë botës. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments