6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Rregullin e higjienës personale të cilin e thyejmë çdo ditë

Rregullin e higjienës personale të cilin e thyejmë çdo ditë

Rregullat e higjienës dhe kujdesit për vetveten nuk janë shumë të vështira, por prapëseprapë kemi tendenca t’i bëjmë disa gjëra të gabuara.

Gabimet jo vetëm që mund të na shkaktojnë dëme në dukjen tonë, por edhe në shëndetin e përgjithshëm.

Një nga këto gabime që e bëjmë çdo ditë, është edhe mbyllja e gojës me duar kur kollitemi apo teshtimë, transmeton Telegrafi.

Kur e mbyllim gojën me duart tona gjatë kohës që teshtimë apo kollitemi, ne i ndihmojmë bakteret të ngjiten në fytyrën tonë.

Rezultatet janë të këqija dhe kanë pasoja të dëmshme.

Kjo është veçanërisht e rrezikshme me sëmundjet infektive sepse fërkimi i syve me duar mund të provokojë inflamacion të qepallave.

Prandaj, ekspertët rekomandojnë ta mbuloni gojën me facoletë kur të teshtini. /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

“Barbar i gjunjëzuar, i veshur me kapele frigjiane dhe fustanellë lindore”

Gjetur në Vigna del Bufalo, pranë Porta Pinciana (Romë).Ruajtur në "Museo Archeologico di Napoli"Gjuha e lashtë Frigje sipas Aleksander Hasanas, është pararendesja...

23 Janar 1973 – Richard Nixon shpall marrëveshjen e paqes me Vietnamin

Presidenti i SHBA, shfaqet në televizionin kombëtar, për të njoftuar arritjen e një “paqeje me nder” në Vietnam. Deklaratat e lëshuara njëkohësisht...

Recent Comments