6.1 C
Pristina
Saturday, June 25, 2022
Home KËSHILLA Pse pilulat duhet t’i pini çdoherë me ujë

Pse pilulat duhet t’i pini çdoherë me ujë

Sigurisht se e keni pyetur vetën ndonjëherë se pse hapat duhet të pihen gjithmonë me ujë.

Por jo të gjithë njerëzit veprojnë kështu, anipse shoqërimi i ilaçeve pa ujë nuk preferohet dhe sjellë rreziqe.

Mjekët thonë se ilaçet, në varësi edhe të madhësisë mund të dëmtojnë ezofagun, madje mund të shkaktojnë deri edhe prerje të tij. Më herët edhe disa hulumtues turq kanë arritur në të njëjtin konkluzion.

Megjithatë, sipas hulumtimeve, pirja e hapave mund të shkaktojë edhe të vjella por edhe një tjetër rrezik është bllokimi pasi nuk mund të shkojnë në stomak, nëse pilula është më e madhe.

Për këtë mjekët rekomandojnë se medikamentet të shoqërohen me një gotë ujë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mund t’i dalin rrotat nga vendi, Toyota tërheq nga tregu makinat elektrike

Toyota ka konfirmuar se do të tërheqë nga tregu 2,700 makinat e para plotësisht elektrike të quajtura bZ4X, për shkak të një...

Rezistoi heroike deri në fund, gjendet “Sammy B”

Eksploruesit kanë gjetur një anije të fundosur në thellësinë më të madhe të identifikuar ndonjëherë më parë. Bëhet fjalë për një anije...

ARBËRESHI NGA ARGJENTINA – Braktisi shkencën për shkak të “neutralitetit moral”

Nëna, Juana Maria Ferrari rridhte nga një familje arbëreshe e Italisë, ndërsa babai i tij, Franciso Sabato, po ashtu ishte nga Italia....

Alfabeti i lashtë egjiptian: Çfarë janë hieroglifet?

Egjipti i lashtë na kanë lënë trashëgimi imazhe të piramidave të larta, mumjeve të pluhurosura dhe mureve të mbuluara me hieroglife, simbole...

Recent Comments