6.1 C
Pristina
Saturday, June 25, 2022
Home KËSHILLA Moderna: Doza përforcuese, rezultate të mira ndaj Omicron-it

Moderna: Doza përforcuese, rezultate të mira ndaj Omicron-it

Kompania farmaceutike Moderna njoftoi se doza përforcuese e vaksinës së saj kundër COVID-19-s duket se ofron mbrojtje kundër variantit Omicron që po përhapet me shpejtësi.

Moderna tha se provat laboratorike tregojnë se gjysma e dozës përforcuese e rrit me 37 herë nivelin e të ashtuquajturve antitrupa neutralizues, të aftë për të luftuar Omicron-in. Një dozë e plotë përforcuese ishte edhe më e fortë, duke shkaktuar një rritje me 83-fish në nivelet e antitrupave, edhe pse me një rritje të efekteve anësore të zakonshme, njoftoi kompania.

Për shumicën e dozave përforcuesve të vaksinës Moderna, po jepen injeksione me gjysmë dozë. Por për personat me sistem imunitar të dobët, rekomandohet një injeksion i tretë, me dozë të plotë.

Moderna i njoftoi të dhënat paraprake laboratorike në një deklaratë për shtyp. Ato nuk i janë nënshtruar ende një shqyrtimi shkencor. Por provat e kryera nga Instituti Kombëtar i Shëndetit, të publikuara javën e kaluar nga Dr. Anthony Fauci, dalin në një përfundim të ngjashëm.

Kompania Pfizer gjithashtu zbuloi se vaksina e saj kundër COVID-19 nxit një rritje të ngjashme, të madhe, në nivelin e antitrupave që luftojnë Omicron-in. Vaksinat Pfizer dhe Moderna, të dyja të prodhuara me teknologjinë mRNA, përdoren nga shumë vende në mbarë botën për të luftuar koronavirusin.

Provat e kryera nga këto kompani mbështesin qasjen në rritje të autoriteteve shëndetësore që njerëzit të marrin dozat përforcuese.

Nivelet e antitrupave parashikojnë se sa efikase mund të jetë një vaksinë në parandalimin e infeksionit me koronavirus, por vaksinat janë vetëm një shtresë e mbrojtjes së sistemit imunitar. Studime të tjera sugjerojnë se vaksinat ende mund të sigurojnë një mbrojtje të mirë kundër formave të rënda të sëmundjes nëse njerëzit preken nga një infeksion i ri.

Si Moderna ashtu edhe Pfizer, po punojnë për të prodhuar doza që do t’i përshtateshin më mirë variantit Omicron, në rast se do të nevojiteshin

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Në këto vende njerëzit nuk sëmuren kurrë/Ja arsyet përse ndodh kjo

Ekzistojnë 9 vende, ku përhapja e sëmundjeve më të zakonshme është shumë e ulët. Ja cilat janë ato dhe arsyet përse ndodh...

Kush janë vendet pa ushtri, dhe cilat janë përfitimet e tyre

Kënga e famshme e Xhon Lenon e vitit 1969 “Give Peace a Chance” (Jepini një shans paqes) u bë një baladë kundër luftës...

Personat që kanë probleme me veshkat duhet të shmangin këtë frut

Edhe pse shalqiri përbëhet kryesisht nga uji, një grup i caktuar njerëzish duhet ta shmangin atë. Domethënë, mjekët thonë se shalqini praktikisht është...

Magjike, ky është shteti që ka një plazh me rërë në formë ylli

Ka shumë mrekulli në botë që kur i shohim është e pamundur të besojmë...

Recent Comments