6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI 18 dhjetor 1514, Ahmet Pashë Dukagjini emërohet veziriazam (veziri i madh)

18 dhjetor 1514, Ahmet Pashë Dukagjini emërohet veziriazam (veziri i madh)

Ahmet Pashë Dukagjini hyri në sarajin osman në kohën e Bejazidit II, ku u arsimua, dhe doli prej andej me ofiqin e timarjotit. Në vitin 1511 u caktua në postin e Bejlerbeut të Anadollit. Në konfliktin midis djemve të sulltan Bejazidit mbajti anën e Selimit. Në luftën e sulltan Javuz Selimit, kundër Shah Ismailit, në ekspeditën ushtarake të Iranit, arriti suksese të rëndësishme. Kur ushtria osmane u tërhoq dhe ngriti shtabin në Amasja, pati një revoltë nga ana e jeniçerëve. Mbas kësaj revolte më 18.12.1514 Ahmet pasha emërohet veziriazam [veziri i madh]. Por dy muaj më pas, në një revoltë tjetër të jeniçerëve, gjendet i implikuar edhe Ahmet Pasha. Kjo solli edhe shkarkimin dhe ndërshkimin nga ana e sulltan Javuz Selimi (4 mars 1515).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Takimi me diktatorin Enver Hoxha e çoi në ekzekutim/Historia e trishtë e Sebiha Kasamatit

Marrëdhënia e grave me shkencën është karakterizuar gjithmonë nga një rrugë e përpjetë qoftë në sferën kulturore, qoftë në atë profesionale. Për...

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

“Barbar i gjunjëzuar, i veshur me kapele frigjiane dhe fustanellë lindore”

Gjetur në Vigna del Bufalo, pranë Porta Pinciana (Romë).Ruajtur në "Museo Archeologico di Napoli"Gjuha e lashtë Frigje sipas Aleksander Hasanas, është pararendesja...

Recent Comments