6.1 C
Pristina
Monday, January 17, 2022
Home KURIOZITETE Ish-punëtorja e Disney World tregon gjërat që nuk duhet t’i blejnë vizitorët

Ish-punëtorja e Disney World tregon gjërat që nuk duhet t’i blejnë vizitorët

Ndonëse disa familje mund të mendojnë se Disney World është shumë e shtrenjtë për ta, kjo definitivisht nuk është kështu – nëse jeni të kujdesshëm se ku i shpenzoni paratë tuaja.

Një ish-anëtare e stafit të Disney World ka zbuluar artikujt që duhet të shmangni blerjen nëse doni të kurseni para – dhe ku mund t’i merrni ato.Kayleigh Price, tha si këshillë të parë se nuk duhet të blini paketa profesionale të fotografive, të cilat mund të kushtojnë deri në 199 dollarë. Në vend të kësaj, merrni ato falas. Ajo ka shkruar në Insider : “Çdo punonjës mund të bëjë fotografi për ju nga pajisja juaj personale, si telefoni apo kamera. Dhe ju mund të merrni të gjitha fotot e bukura që dëshironi falas”.

Këshilla e saj e radhës është të shmangni pagesën për parkimin e makinës, e cila nuk përfshihet në çmimin e biletës së parkut dhe mund të kushtojë 25 dollarë për makinë në ditë. Nëse jeni të ditur për këtë, mund të merrni parkim falas.Ajo tha: “Nëse jeni duke qëndruar në ndonjë nga vendpushimet e Disney, madje edhe ato më të lira, parkimi është falas në të gjitha parqet. Parkimi në Disney Springs (qendra e madhe tregtare dhe e ngrënies në Disney World) është falas, kështu që nëse do të shkoni atje fillimisht për të blerë ose për të ngrënë, mund të hipni në një nga autobusët falas të Disney për në vendpushimet dhe të transferoheni në një autobus. te parqet”.

Më pas, ajo sugjeron që të mos shpenzoni para në një resort luksoz të Disney nëse do të jeni jashtë gjithë ditën në parqe – gjithashtu mund të qëndroni diku më lirë. Ajo tha: “Nëse qëllimi juaj i vetëm i qëndrimit në Disney është të shkoni në parqe çdo ditë, pse do t’i shpenzonit të gjitha paratë tuaja në një vendpushim kur nuk do të jeni as për shumicën e udhëtimit tuaj?”.

Si vetë një fanse e çmendur e Disney-t, edhe ajo lufton me këshillën e saj të radhës që është të mos harxhosh para për suvenire dhe rekomandon të caktosh një buxhet dhe të pyesësh veten nëse vërtet të duhet diçka përpara se ta blesh. Ajo tha: “Ndonjëherë, kur jam në dyqanet e Disneyt, më vjen diçka dhe ndiej nevojën për të blerë gjithçka që shoh. Por unë jam këtu për t’ju kujtuar juve (dhe vetes) që të praktikoni pak vetëkontroll dhe të pyesni veten nëse do ta përdorni ndonjëherë suvenirin “.

Këshilla e saj e fundit është të mos blini ujë në shishe pasi mund të merrni gota falas me ujë në parqe. Ajo tha: “Në vend që të blini një shishe ujë prej 5 dollarësh sa herë që keni etje, mund të shkoni në çdo vend të ngrënies së shërbimit të shpejtë përreth parqeve dhe të kërkoni një filxhan ujë falas”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lufta guerile e Ahmet Selacit, Bislim Bajgores, Ukshin Kovaçicës e Adem Vocës për liri dhe pavarësi pas ripushtimit të Kosovës 1944

Në luftën e ashtuquajtur nacionalçlirimtare në Kosovë u inkuadruan një numër i konsiderueshëm i të rinjëve shqiptarë. Disa syrësh, si Ali Shukriu,...

6 sëmundjet, simptomat e të cilave ngatërrohen lehtësisht me sëmundje të tjera

Ataku i zemrës/ataku i panikut Ndonjëherë është shumë e vështirë të dallohet një goditje në zemër nga një atak...

“Pa në ëndërr Enver Hoxhën,për këtë arsye vuajti 7 vjet në Spaç”

“Në fundin e viteve ’70-të, teksa shkruante veprën e tij të famshme “Nëpunësi i Pallatit të Ëndrrave”, shkrimtarit të famshëm Ismail Kadare...

Nënë Tereza e dinte pse po përdorej nga Tirana!

Ben Andoni “Në këtë intervistë për “Milosao”, një nga studiuesit më të mirë të saj, shqiptaro-britaniku Gëzim Alpion më...

Recent Comments