6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KURIOZITETE Nga erdhi i gjithë oksigjeni që ne kemi sot?

Nga erdhi i gjithë oksigjeni që ne kemi sot?

Ne ia detyrojmë ekzistencën tonë cianobaktereve, krijesave mikroskopike që ndihmuan në transformimin rrënjësor të atmosferës së Tokës. Ata pompuan oksigjenin si mbetje dhe mbushën qiejt me oksigjen për herë të parë rreth 2.4 miliardë vjet më parë.


Por shkëmbinjtë zbulojnë nivelet e oksigjenit të lundruara lart e poshtë si një slitë për 3 miliardë vjet, derisa u stabilizuan rreth periudhës Kambriane rreth 541 milionë vjet më parë.

Pra, a e nxorën bakteret ajrin, apo kishte ndonjë faktor tjetër kontribues? Të kuptuarit e zhvendosjes në një Tokë të pasur me oksigjen është një faktor kyç në dekodimin e historisë së jetës në planetin tonë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments