6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Pse antibiotikët duhet t’i marrim vetëm kur kemi domosdoshmëri absolute

Pse antibiotikët duhet t’i marrim vetëm kur kemi domosdoshmëri absolute

“Mos i ndihmoni bakteret të bëhen rezistente. Përdorni antibiotikë vetëm nëse është absolutisht e nevojshme”, është sërish mesazhi kryesor i Ditës Evropiane të Ndërgjegjësimit për Antibiotikët, e cila festohet çdo vit më 18 nëntor nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Sipas Qendrës Evropiane për Kontrollin e Infeksioneve dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë, antibiotikët nuk rekomandohen për shumicën e dhimbjeve të fytit, pasi nuk janë efektivë kundër viruseve që shkaktojnë 8 nga 10 dhimbje të fytit.

Kur merrni antibiotikë, bakteret në trupin tuaj mund të bëhen rezistente ndaj antibiotikut. Këto baktere rezistente ndaj antibiotikëve mund të qëndrojnë në trup deri në 1 vit.

Bakteret rezistente ndaj antibiotikëve janë më të vështira apo edhe të pamundura për t’u trajtuar. Përdorimi jo i duhur i antibiotikëve çon në shkatërrimin e baktereve të dobishme dhe përfundimisht infeksionet bakteriale do të bëhen të patrajtueshme.

“Antibiotikët nuk do të funksionojnë në rast të ftohjes apo gripit. Ata nuk kanë efekt të menjëhershëm për lehtësimin e dhimbjes, kështu që fyti mbetet i lënduar me ose pa antibiotikë.

Përkundrazi, mund të shkaktojnë efekte anësore si diarre dhe të prishin bakteret e dobishme në zorrën tuaj (mikrobiomën) që janë të rëndësishme për shëndetin dhe sistemin tuaj imunitar”, thotë me rastin e Ditës Evropiane të Ndërgjegjësimit për Antibiotikët, S. Skliros, mjek i përgjithshëm./albeu.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

5 gabime që bëni gjatë përdorimit të telefonit që mund të jenë fatale për shëndetin

1- Të flini me celularin pranë Një celular në vetvete është një transmetues dhe marrës elektromagnetik i cili lëshon...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani...

Recent Comments