6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KURIOZITETE A e keni ditur se në cilin vend të botës cigaret kushtojnë...

A e keni ditur se në cilin vend të botës cigaret kushtojnë më shtrenjtë?

Qeveritë në mbarë botën e kanë bërë gjithnjë e më të vështirë për njerëzit që të paguajnë për  cigare.

Nuk është e vështirë të kuptosh pse, duke pasur parasysh se ato shkaktojnë një sërë çështjesh shëndetësore si kanceri , sëmundjet e zemrës dhe sëmundje të tjera.

Australia kryeson me çmimet më të larta prej 33,90 dollarëve për një pako me cigare.

Çmimi i cigareve në Australi nga 1 shtatori përsëri është rritur deri në 33,90 dollarë.

Markat e njohura janë më të shtrenjta, pasi akciza e duhanit u rrit për të dytën herë brenda vitit me 12.5 përqind. Për ligjvënësit australian kjo është një mënyrë e mirë për të lënë duhanin.

Çmimet e cigareve në Australi tashmë që disa vite kanë qenë shumë më të shtrenjta se ato të shtetece thera,

Një pako cigare ‘Marlboro’, në këtë vend kushton 27 dollarë, në Britani të Madhe kushton 16.67 dollarë australianë, SHBA 9,51 dollarë dhe në Vietnam 1.47 dollarë. /syri.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Konica: Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime, janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri!

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, me veprën e tij Faik Konica pasuroi dhe ngriti në lartësi të...

Iphone me çmimin marramendës, veçantia e tij

Një Iphone 12 është vlerësuar me çmim marramendës. Ai është i dizajnuar nga marka luksoze ruse Caviar dhe ka...

Recent Comments