6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Kujt do ia merrte mendja se majdanozi i zier ka kaq shumë...

Kujt do ia merrte mendja se majdanozi i zier ka kaq shumë përfitime

Majdanozi është një nga barishtet më të famshme dhe më të rëndësishme jeshile. Përdoret gjerësisht në kuzhinat tona dhe është një nga barishtet e njohura në të kaluarën dhe përmendur në të gjitha librat e lashtë të mjekësisë. Njeriu është zbuluar që në kohët e lashta dhe përmes eksperimenteve.

Ka shumë përfitime të majdanozit. Qoftë duke e ngrënë me ushqim dhe në sallata, qoftë duke e pirë të zier, ku majdanozi i zier është shumë i dobishëm dhe mund të hahen edhe farat e majdanozit, për shumë përfitime shëndetësore që mund të fshihen për shumëkënd.

Përfitimet e majdanozit:

1- Përfitimet e majdanozit të zier për dobësim:

Majdanozi është një nga bimët natyrale më të fuqishme që vepron për të humbur peshën e tepërt trupore dhe është një diuretik i mirë dhe përqindja e hedhjes së ujit është shumë e madhe, ndaj dietologia këshillon të hahet dhe të pihet majdanozi i zier. E pastrojme dhe e leme te ziejë për dy minuta e më pas e largojmë nga zjarri dhe e lemë derisa të ftohet dhe të marrë ngjyrë jeshile dhe më pas e pimë menjëherë.

2- Përfitimet e majdanozit të zier për flokët:

Majdanozi i zier është i rëndësishëm për forcimin e flokëve sepse funksionon në forcimin e gjëndrave të flokëve në lëkurën e kokës dhe për këtë arsye parandalon rënien e flokëve, mënyra e përdorimit të majdanozit të zier për flokët: ziejmë një sasi uji sipas gjatësisë së flokëve dhe fusim nje sasi majdanoz dhe e lemë 20 minuta dhe pasi të marrë ngjyrën e ujit jeshile, në mikser elektrik e perziejme ujin dhe majdanozin derisa te behet nje paste dhe e vendosim te flokët për një orë dhe i lajmë dhe pastrojmë flokët me ujë të ngrohtë.

3- Përfitimet e majdanozit të zier për veshkat:

Studimet shkencore zbuluan se majdanozi i zier ndihmon për të thyer gurët në veshka, sepse pija e majdanozit të zier pastron veshkat dhe largon toksinat përmes urinës, si dhe punon për trajtimin e infeksioneve të traktit urinar, një mënyrë për të zier majdanozin për këtë recetë është: Ziejmë një litër ujë dhe pasi të ziejmë ujin i hedhim gjethet e majdanozit të pastra, mbi një litër ujë vendosim gjysmë tufe majdanozi, e lemë një orë, filtojmë zierjen dhe e pimë për pesë ditë.

4- Përfitimet e majdanozit të zier për lëkurën:

Majdanozi i zier është shumë i dobishëm për lëkurën, pasi është një pastrues natyral për lëkurën dhe ndihmon për të rinovuar vitalitetin e lëkurës dhe për t’i rezistuar rrudhave, sepse përmban një sasi të madhe të vitaminës C, dhe kjo vitaminë është përgjegjëse për parandalimin e oksidimit. ka sfiduar qelizat e lekures, dhe pastron lekuren dhe e ben te qarte Menyra e vendosjes se majdanozit te zier ne lekure e ziejme majdanozin ne uje per dhjete minuta dhe e leme derisa te ftohet dhe pasi te ftohet shtojme dy luge molle. uthull mushti në të dhe aplikojeni në fytyrë tri herë në ditë vazhdimisht dhe ndihmon në heqjen e njollave dhe përmirësimin e çehrës.

5- Përfitimet e majdanozit të zier për menstruacionet dhe gratë:

Majdanozi i zier është i dobishëm për gratë që vuajnë nga parregullsi menstruale, pasi hormonet përgjegjëse për rrjedhën menstruale dhe menopauzën janë të balancuara.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vazhdon të dëshmohet prania e llojeve të rralla të faunës në territorin e Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna

Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) përmes një komunikate njofton se në kuadër të aktiviteteve të rregullta për monitorimin dhe...

Si e shpjegon Barleti emrin e Krujës…

Në librin “Rrethimi i Shkodrës”, botuar në 1504, Barleti shënon: “Na patën rënë në dorë disa shkrime, më tepër...

“Sarajevë, moj motër”, si u fut Nënë Tereza në teatrin e Bosnjes

Libri surprizë i Ylli Polovinës, botuar në Prishtinë Në 324 faqet e librit më të ri të Ylli Polovinës,...

Mbi 80% e shoferëve dështojnë, kush ka përparësi në këtë rast?

Ndodh jo rrallë që qofshin shoferët, çiklistët apo këmbësorët, nuk thonë me zë të lartë “kush ia ka dhënë lejen këtij?”

Recent Comments