6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home KAFSHËT Befasohen studiuesit, shpendi në rrèzik zhdukjeje bën zogj pa u çiftuar

Befasohen studiuesit, shpendi në rrèzik zhdukjeje bën zogj pa u çiftuar

Kur jeni po aq i rrèzikuar sa kondori i Kalifornisë, jeta juaj sèksuale bëhet një çështje shumë publike. Që nga viti 1983, kur numri i kondorëve të Kalifornisë në ekzistencë ishte vetëm 22, biologët kanë mbarështuar me kujdes zogjtë në robëri. Ata mbanin shënim se kush çiftohej me kë, sa pasardhës kishin dhe kur ata pasardhës u lëshuan në natyrë. E gjithë kjo është e regjistruar në Kaliforni-Condor “regjistër i prejardhjes racore “.

Pra, ishte një tronditje kur, disa vjet më parë, shkencëtarët që kryenin teste të ADN-së si pjesë e hulumtimit rutinë gjetën dy kondorë me atësinë e papritur. Këta dy zogj, të njohur me numrat e tyre të librit të kutive si SB260 dhe SB517, nuk kishin lidhje me baballarët e regjistruar në librin e studimeve. Në fakt, ata nuk kishin baba fare. Plot 100 për qind e ADN-së së tyre kishte ardhur nga nënat e tyre përkatëse. “Ne u përballëm me këtë grup të dhënash të pashpjegueshme,” thotë Oliver Ryder, një gjenetist i ruajtjes në Aleancën e Kafshëve të Egra të Kopshtit Zoologjik të San Diegos.

I vetmi shpjegim i mundshëm ishte i çuditshëm: vezët që prodhonin këta dy kondorë duhet të jenë fekonduar në thelb pa asnjë spermë. Fenomeni njihet si partenogjenezë ose, në gjuhën e folur, “lindja e virgjër”. (Dy nënat në këtë rast nuk ishin teknikisht të virgjëra; ato kishin prodhuar më parë zogj normale me mashkullin me të cilin ishin strehuar.) Partenogjeneza është studiuar në të tjerë zogj, si gjelat dhe pulat. Është dokumentuar gjithashtu te gjarpërinjtë, hardhucat, peshkaqenë dhe peshqit kockor – si në robëri ashtu edhe në vende të egra. Shumë nga këto zbulime ishin aksidentale dhe të gjitha këto aksidente i kanë bërë shkencëtarët të pyesin nëse partenogjeneza nuk është aq e rrallë sa mendohej dikur.

Në rastin e kondoreve, Ryder dhe kolegët e tij kishin përdorur shënues të ADN-së për të ndihmuar në menaxhimin e programit të mbarështimit për vite me radhë. Ai i ndihmoi ata të minimizonin dhe të zhvillonin një test për kondrodistrofinë, një çrregullim i trashëguar i kockave i zakonshëm në kondor. Pasi zogjtë e edukuar në robëri u lëshuan në natyrë, ekipi studioi prejardhjen e zogjve të tyre. Biologët në fund grumbulluan mostra të gjakut, membranës së lëvozhgës së vezës, puplave dhe indeve nga më shumë se 900 kondore gjatë programit të menaxhimit të kondorit. Disa vite më parë, ata vendosën të analizojnë ADN-në e të gjithëve. Pikërisht atëherë u shfaq çuditshmëria në atësinë e SB260 dhe SB517.

Për fat të keq, në kohën kur shkencëtarët kuptuan se zogjtë ishin gjenetikisht unikë, të dy kondorët kishin ngordhur, kështu që ata nuk ishin në gjendje të studionin se si prejardhja e pazakontë e SB260 dhe SB517 mund të kishte ndikuar tek ata. Kur zogjtë ishin gjallë, ata nuk ishin aq të jashtëzakonshëm sa kujdestarët e kopshtit zoologjik menduan të bënin një provë të veçantë pas ngordhjes. “Për njerëzit që kujdeseshin për ta, ata ishin një tjetër kondor,” thotë Ryder.

Por të dy kondorët kishin disa probleme shëndetësore të dokumentuara. SB260, një mashkull i çelur në parkun Safari të kopshtit zoologjik të San Diegos në vitin 2001, ngordhi dy vjet më vonë pasi u lëshua në natyrë – ai ishte gjithmonë i vogël dhe nuk integrohej mirë me zogjtë e egër. SB517, një mashkull i lindur në kopshtin zoologjik të Los Anxhelosit në vitin 2009, kishte një shpinë të lakuar dhe kishte probleme me ecjen. Ai nuk u lirua kurrë në natyrë dhe ngordhi në robëri rreth moshës 8-vjeçare. (Kondorët e Kalifornisë zakonisht jetojnë për dekada.) “Ata sigurisht që nuk ishin, le të themi, ekzemplarë të shndritshëm të kondorit,” thotë Demian Chapman, një biolog në Laboratorin dhe Akuariumin Detar Mote, i cili ka studiuar partenogjenezën. Kjo nuk është e pazakontë për kafshët partenogjenetike, të njohura gjithashtu si parthenote.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments