6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KAFSHËT Mësoni pse qentë e anojnë kokën në njërën anë kur ne u...

Mësoni pse qentë e anojnë kokën në njërën anë kur ne u themi diçka

Ju me siguri keni vënë re se kur qeni juaj dëgjon ndonjë tingull ose kur i thoni diçka, ai anon kokën anash. Çfarë do të thotë kjo në të vërtetë?

Para së gjithash, qentë tanë duan të na dëgjojnë më mirë. Ata kanë guaska të lëvizshme të veshit dhe kjo u lejon atyre të gjejnë burimin e zërit, transmeton Telegrafi.

Me animin e kokës, qentë furnizohen me informacione shtesë, domethënë lokalizojnë më mirë vendndodhjen dhe distancën e burimit të zërit.

Po kështu, në këtë mënyrë qentë përpiqen të na kuptojnë.

Sipas disa ekspertëve, kafshët tona shtëpiake përpiqen të identifikojnë fjalët ose tonet e njohura që i lidhin me disa gjëra – shpërblime, shëtitje, ushqim.

Muskujt e veshit të mesëm kontrollojnë pjesën e trurit që është përgjegjëse për shprehjet e fytyrës dhe lëvizjet e kokës, ndaj disa ekspertë mendojnë se qentë na dëgjojnë në atë mënyrë dhe kështu komunikojnë me ne.

Përveç kësaj, qentë përpiqen të shohin më mirë shenjat në fytyrën dhe trupin tonë.

Kur bashkëveprojnë me njerëzit, ata përdorin jo vetëm fjalë dhe intonacion, por edhe shprehje të fytyrës, gjuhën e trupit dhe lëvizjet e syve.

/Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shmangni këto ushqime për një bark të sheshtë

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga tre ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë! Djegia...

Ushqimet që e rrisin tensionin e lartë të gjakut

ensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë...

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Recent Comments