6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home SHKENCË/TECH Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e pasuroi cilësisht aftësinë e njeriut për të guxuar më tej.  Wilhelm Konrad Röntgen, 27 mars 1845 – 10 shkurt 1923) ishte një inxhinier mekanik dhe fizikant gjerman, i cili më 8 nëntor 1895, zbuloi rrezatimin elektromagnetik në një gjerësi vale të njohur si rrezet-x ose rrezet Röntgen, një arritje që e fitoi çmimin e parë Nobel në Fizikë në vitin 1901. Në nder të arritjeve të tij, në vitin 2004, Bashkimi Ndërkombëtar i Kimisë së Pastër dhe të Aplikuar (IUPAC) emërtoi elementin 111, roentgenium, një element radioaktiv me izotopet e shumta të paqëndrueshme, pas tij.

I lindur nga një baba gjerman dhe një nënë holandeze, Röntgen ndoqi shkollën e mesme në Utrecht, Holandë. Në vitin 1865, ai u dëbua nga shkolla e mesme, kur një nga mësuesit e tij e kapi duke i bërë karikaturë. Pa një diplomë të shkollës së mesme, Röntgen mund të merrte pjesë vetëm në universitet në Holandë si vizitor. Në vitin 1865, ai u përpoq të merrte pjesë në Universitetin e Utrechtit pa kërkuar kredencialet e nevojshme për një student të rregullt. Pasi dëgjoi se ai mund të hyjë në Institutin Politeknik Federal në Zyrih (sot i njohur si ETH Zurich), ai kaloi ekzaminimet e tij dhe filloi studimet atje si student i inxhinierisë mekanike. Në 1869, ai u diplomua me si një Doktor i Filozofisë nga Universiteti i Zyrihut; pasi ai u bë një student i preferuar i Profesor August Kundt, të cilin e ndoqi në Universitetin e Strassburgut.

Në vitin 1874, Röntgen u bë lektor në Universitetin e Strassburgut. Në 1875, ai u bë profesor në Akademinë e Bujqësisë në Hohenheim, Württemberg. Ai u kthye në Strassburg si profesor i fizikës në 1876, dhe në vitin 1879 u emërua drejtor i fizikës në Universitetin e Giessen. Në 1888, ai mori ”karrige fizike në Universitetin e Würzburgut dhe në vitin 1900 në Universitetin e Mynihut, me kërkesë të veçantë të qeverisë bavareze.

Röntgen kishte familje në Iowa në Shtetet e Bashkuara dhe në një kohë kishte planifikuar të emigronte. Megjithëse ai pranoi një takim në Universitetin Kolumbia në New York City dhe kishte blerë bileta transatlantike, shpërthimi i Luftës së Parë Botërore ndryshoi planet e tij dhe ai mbeti në Mynih për pjesën tjetër të karrierës së tij.

Gjatë vitit 1895, Röntgen po hetonte efektet e jashtme nga llojet e ndryshme të pajisjeve të tubave të vakumit – aparatura nga Heinrich Hertz, Johann Hittorf, William Crookes, Nikola Tesla dhe Philipp von Lenard – kur një shkarkesë elektrike kalon nëpër to.] Në fillim të nëntorit, ai po përsëriste një eksperiment me një nga tubat e Lenard në të cilën ishte shtuar një dritare e hollë alumini për të lejuar që rrezet katodë të dilnin nga tubi, por u shtua një mbulesë kartoni për të mbrojtur aluminin nga dëmtimi nga ana e fushës së fortë elektrostatike që prodhon rrezet katodike. Ai e dinte se mbulesa e kartonit e pengonte dritën nga ikja, por Röntgen vuri re se rrezet katodike të padukshme shkaktuan një efekt fluoreshent në një pllakë të vogël të kartonit të pikturuar me platinocyanid barium kur ishte vendosur afër dritares së aluminit. Në Röntgen ndodhi që tubi Crookes-Hittorf, i cili kishte një mur qelqi shumë më të trashë se tubi Lenard, mund të shkaktonte edhe këtë efekt fluoreshent.

Në pasditen e vonë të 8 nëntorit 1895, Röntgen ishte i vendosur të provonte idenë e tij. Ai ndërtoi me kujdes një kartoni të zi që mbulonte të ngjashme me atë që kishte përdorur në tubin Lenard. Ai mbuloi tubin Crookes-Hittorf me karton dhe elektroda të bashkangjitura në një spirale Ruhmkorff për të gjeneruar një pagesë elektrostatike. Para vendosjes së ekranit të barium platinocyanide për të provuar idenë e tij, Röntgen errësoi dhomën për të provuar mbulesën e mbulesës së tij të kartonit. Ndërsa ai kaloi ngarkesën e spirales së Ruhmkorfit përmes tubit, ai vendosi që mbulesa ishte e lehtë dhe u kthye për të përgatitur hapin e ardhshëm të eksperimentit. Ishte në këtë pikë që Röntgen vuri re një shimmering të zbehta nga një stol disa metra larg nga tubi. Për të qenë i sigurt, ai u përpoq disa shkarkime të tjera dhe pa të njëjtën shimmering çdo herë. Duke goditur , ai zbuloi se shimmering kishte ardhur nga vendndodhja e ekranit barium platinocyanide që ai kishte ndërmend të përdorte më pas.

Röntgen spekuloi se një lloj i ri rrezesh mund të jetë përgjegjës. 8 Nëntori ishte një e premte, kështu që ai mori avantazhin e fundjavës për të përsëritur eksperimentet e tij dhe bëri shënimet e tij të para. Në javët vijuese ai hëngri dhe flente në laboratorin e tij pasi ai hetoi shumë veti të rrezeve të reja që përkohësisht quheshin “X-rrezet”, duke përdorur shenja matematikore (“X”) për diçka të panjohur. Rrezet e reja erdhën në emrin e tij në shumë gjuhë si “rreze Röntgen” (dhe radiografitë përkatëse me rreze X si “Röntgenograms”).

Në një moment, ndërkohë që po hetonte aftësinë e materialeve të ndryshme për të ndaluar rrezet, Röntgen solli një pjesë të vogël të plumbit në pozitë ndërkohë që ndodhte një shkarkesë. Röntgen pa kështu imazhin e parë radiografik, skeletin e tij të dridhur të ftohtë në ekranin e barium platinocyanidit. Ai më vonë njoftoi se ishte në këtë pikë që ai vendosi të vazhdonte eksperimentet e tij në fshehtësi, sepse ai kishte frikë për reputacionin e tij profesional nëse vërejtjet e tij ishin në gabim.

Gati dy javë pas zbulimit të tij, ai mori fotografinë e parë duke përdorur X-rrezet e dorës së gruas së tij Anna Bertha. Kur e pa skeletin e saj ajo bërtiti: “Unë e kam parë vdekjen time!”

Gazeta origjinale e Röntgen, “Për një lloj të ri rrezesh” (Ueber eine neue Art von Strahlen), u botua më 28 dhjetor 1895. Më 5 janar 1896, një gazetë austriake njoftoi zbulimin e Röntgen të një lloji të ri të rrezatimit. Röntgen u dha një diplomë nderi e Mjekësisë nga Universiteti i Würzburgut pas zbulimit të tij. Ai botoi një total prej tre letrave mbi rrezet X midis 1895 dhe 1897.

Sot, Röntgen konsiderohet babai i radiologjisë diagnostike, specialiteti mjekësor i cili përdor imazhe për të diagnostikuar sëmundjet.

Një koleksion i letrave të tij mbahet në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë në Bethesda, Maryland.

Në 1901, Röntgen u nderua me Çmimin Nobel në Fizikë. Çmimi ishte zyrtarisht “në njohjen e shërbimeve të jashtëzakonshme që ai ka dhënë me zbulimin e rreziqeve të shquara që më pas janë emëruar pas tij”. Röntgen donte shpërblimin monetar nga çmimi Nobel në universitetin e tij. Si Pierre Curie, Röntgen refuzoi të marrë patentat që lidhen me zbulimin e rrezeve të X-ra, pasi donte që shoqëria në tërësi të përfitonte nga aplikimet praktike të fenomen.

Nderimet e tij përfshijnë:

Medalja Rumford (1896)

Medalja e Matteucit (1896)

Medalja Elliott Cresson (1897)

Çmimi Nobel për Fizikë (1901)

Në nëntor të vitit 2004, IUPAC e quajti elementin 111 roentgenium (Rg) në nder të tij. IUPAP miratoi emrin në nëntor 2011.

Në vitin 1907 ai u bë anëtar i huaj i Akademisë Mbretërore Holandeze të Arteve dhe Shkencave

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Konica: Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi e krime, janë bërë në emër të së gjorës Shqipëri!

Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, me veprën e tij Faik Konica pasuroi dhe ngriti në lartësi të...

Iphone me çmimin marramendës, veçantia e tij

Një Iphone 12 është vlerësuar me çmim marramendës. Ai është i dizajnuar nga marka luksoze ruse Caviar dhe ka...

Recent Comments