6.1 C
Pristina
Wednesday, December 1, 2021
Home KËSHILLA Tri mënyra për të mbrojtur dhëmbët tuaj nga dëmtimi

Tri mënyra për të mbrojtur dhëmbët tuaj nga dëmtimi

Pastrimi i dhëmbëve dy herë në ditë është e inkurajuar, por që rrallë ndiqet.

Shëndeti i dhëmbëve përfundimisht lidhet me shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Këto janë tri mënyrat për të mbrojtur dhëmbët tuaj nga dëmtimi:

1.Higjenë e mirë orale

Higjiena orale është subjektive dhe duhet të theksohet se ne mendojmë se disa sekonda pastrim në mëngjes, janë të mjaftueshme për të mbrojtur dhëmbët.

Mjafton një rutinë higjienike me mjetet e duhura:

– Një furçë me bateri.

– Një pastë dhëmbësh e rekomanduar nga dentisti.https://central.gjirafa.com/renderer.html?v=1.1

– Një pastrues i gjuhës që mban përqendrimin bakterial të ulët në gojën tuaj.

2.Të kesh fluor në produktet e kujdesit dentar.

Fluori ka përfitime të caktuara parandaluese dhe është një komponent i rëndësishëm i produkteve tuaja të higjienës dentare, shkruan Indianexpress, transmeton Klankosova.

Sigurohuni që të kontrolloni përmbajtjen e larjes së gojës dhe pastës së dhëmbëve për të pasur fluor që mund t’ju japë mbrojtje të shtuar.

3.Trajtimi i demineralizimit

Demineralizim është proces i cili ndikohet nga sasia e kohës që ka qenë e pranishme ushqimi, përqendrimi bakterial që ai prodhon dhe nënproduktet acidike që fillojnë të shpërthejnë smaltin e dhëmbëve.

Nëse ky proces kapet herët, atëherë ai madje mund të kthehet mbrapsht dhe dhëmbi mund të restaurohet pa ndonjë intervenim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Formula e saktë që ju llogarit sa orë duhet të flini

Për shumë njerëz, koha e zgjimit është e njëjtë, por koha e fjetjes ndryshon në varësi të jetës sociale, orarit të punës...

A mund ta gjeni insektin që e ka ngjyrën ndryshe nga të tjerët

Këtë herë do të testoni shikimin tuaj me një figurë ku shihen disa insekte njësoj, por njërës prej tyre i ndryshon pak...

Vdekja e njeriut dhe pasvdekja në artin e fotografisë botërore dhe asaj shqiptare

Qerim VRIONI Studiues i artit fotografik Shkencërisht, vdekjaështë ndërprerja e plotë e jetës së një organizmi të...

Mënyra më e mirë për të hequr gërvishjet e vogla nga syzet

Nëse nuk keni një shtresë të shtrenjtë kundër gërvishtjeve ose nuk kujdeseni vërtet për syzet tuaja, me kalimin e kohës do të...

Recent Comments