6.1 C
Pristina
Sunday, October 17, 2021
Home KAFSHËT Pse macja nuhat fytyrën tuaj?

Pse macja nuhat fytyrën tuaj?

Pronarët e maceve mësojnë shumë shpejt se macet vijnë me çuditë e tyre të veçanta.

Por ju nuk mund ta kuptoni se disa nga sjelljet e tyre të çuditshme janë në të vërtetë shumë të zakonshme me macet e tjera, gjithashtu.

Për shembull, a jeni përkëdhelur ndonjëherë me macen tuaj dhe e keni zënë veten duke menduar, “Pse macja ime nuhat fytyrën time?”.

Rezulton se ka disa arsye që ato papritmas të interesohen kaq shumë për erën e fytyrës tuaj – dhe ata janë mjaft të adhurueshme. Ata që zotërojnë më shumë se një mace tashmë mund të vërejnë se ato shpesh përshëndesin njëra-tjetrën me një nuhatje të shpejtë të fytyrave të njëra-tjetrës. Në thelb është mënyra e tyre për të thënë, “Oh po, kjo je ti! Përshëndetje!”.

Animal Path shpjegon se kjo është për shkak se macet kanë një nuhatje të mahnitshme e cila u lejon atyre të identifikojnë menjëherë aromat që u besojnë dhe të ndjehen të sigurta përreth.

Nëse e gjeni shpesh kotelen tuaj që rrudhet afër fytyrës tuaj dhe ju jep një nuhatje të shpejtë, ata thjesht po i kujtojnë vetes që ju jeni me të vërtetë pjesë e zonës së tyre të rehatisë. Është e ngjashme me ata që godasin kokën me kokën tuaj. Të dyja janë shenja të ëmbla dashurie! /Telegrafi/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments