6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KËSHILLA Si ta hiqni kafeinën e tepërt nga trupi?

Si ta hiqni kafeinën e tepërt nga trupi?

Ndodhë që konsumojmë shumë kafe dhe kemi efekte anësore të kafeinës, të cilat na shkaktojnë edhe shqetësime në shëndet. Më poshtë do të lexoni disa këshilla të cilat ju ndihmojnë ta hiqni shpejt kafeinën nga trupi:

1.Pini shumë ujë

Sikurse kur dëshironi ta largoni çfarëdo substance tjetër nga trupi, edhe kur dëshironi ta largoni kafeinën është mirë ta rritni sasinë e konsumimit të ujit. Kjo i ndihmon veshkave ta filtrojnë kafeinën nga sistemi shumë më shpejt.

2.Hani banane

A jeni duke pasur dhimbje në stomak pas disa kafeve? Atëherë hani banane sepse bananet ndihmojnë në lirimin e acidit refleks, i cili shkaktohet nga kafja. Gjithashtu kaliumi, përbërës i bananes, mund të ndihmojë në rregullimin e rrahjeve të zemrës.

Përveç këtyre, ju mund të provoni edhe të konsumoni vitaminë C, të relaksoheni apo të bëni palestër!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments