6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KËSHILLA Dieta e pasur me këto bimë mund të ulë shanset për COVID-19...

Dieta e pasur me këto bimë mund të ulë shanset për COVID-19 të rëndë, sipas një studimi

Njerëzit që hanë shumë fruta dhe perime mund të kenë një rrezik më të ulët të COVID-19 sesa ata me dieta jo të shëndetshme, sipas një studim i ri.

Nga më shumë se 590 mijë të rritur të anketuar, studiuesit zbuluan se tremujori me dietat më të pasura me bimë kishte një rrezik 9 përqind më të ulët të zhvillimit të COVID-19 sesa tremujori me dietat më pak të shëndetshme.

Rreziku i tyre për COVID-19 të rëndë, ndërkohë, ishte 41 përqind më i ulët, sipas gjetjeve të botuara kohët e fundit në internet në revistën “Gut”.

Jordi Merino, studiuesi kryesor në studim, ra dakord që askush nuk duhet ta konsiderojë dietën një zëvendësim për vaksinimin ose masa të tjera, si mbajtja e një maskë.

Mesatarisht, zbuluan studiuesit, një e katërta e pjesëmarrësve me dietat më të pasura me bimë kishin pak më pak gjasa të zhvillonin COVID-19 sesa tremujori me dieta pa fruta dhe perime.

Dhe kur ata u sëmurën, rreziku i tyre për COVID-19 të rëndë, që kërkonte shtrimin në spital dhe oksigjen, ishte 41 përqind më i ulët.

Por ekspertët nxituan të theksojnë se ushqimi i shëndetshëm nuk është një forcues magjik imunitar që do të shmangë COVID-19.

“Kjo nuk ndryshon asgjë. Vaksinohuni,” tha Dr Aaron Glatt, një specialist i sëmundjeve infektive në Amerikë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments