6.1 C
Pristina
Thursday, September 16, 2021
Home SHKENCË/TECH Kamera 600-megapiksel nga Samsung realitet në 2025

Kamera 600-megapiksel nga Samsung realitet në 2025

Nëse po mendoni se ky sensor do të vijë tek smartfonët gaboheni. Samsung ka folur më herët se sensorët e një madhësie të tillë do të përdoren tek makinat me sistem vetëdrejtimi, realitetin virtual dhe dronët.

Samsung aktualisht udhëheq luftën e megapikselëve ndërsa vetëm pak ditë më parë prezantoi një sensor 200-megapiksel. Megjithatë gjiganti Korean nuk do të ndalet këtu. Vitin e kaluar zbuloi planet për të sjellë kamerat 600-megapiksel në treg dhe ky realitet është vetëm pak vite larg.

Gjatë një prezantimi në një samit në Evropë, një ekzekutiv i kompanisë tha se Samsung do të sjellë sensorët 576-megapiksel në treg në 2025. Detajet rreth tij janë të pakta por Samsung më tepër mësohet të ketë thënë se syri i njeriu është i aftë të riprodhojë 500-megapiksel.

Gjithsesi nuk do të thotë se nuk kemi për të parë sensorë të mëdhenj tek kamerat. Sensori 200-megapiksel i Samsung pak vite më parë ishte thjeshtë një koncept. /portali.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments