6.1 C
Pristina
Wednesday, September 15, 2021
Home RETROSPEKTIVË Një fotografi e rrallë: Shqiptarët në Cetinë

Një fotografi e rrallë: Shqiptarët në Cetinë

Shqiptarët dikur përbënin një pjesë të numërt të popullatës së Cetines, kryeqytetit të vjetër të Malit të Zi.

Kjo dëshmohet nga një fotografi e vitit 1906, ku në një rrugë të këtij qyteti vërhen disa shqiptarë me plisa dhe tirqit e galmë, karakteristikë për veshjen shqiptare, shkruan Konica.al.

Këtë fotografi e kemi nxjerrë ng libri i gazetarit William Le Queux (1864-1927) «Lindja e Afërt: gjendja e tashme në Mal të Zi, Bosnjë, Serbi, Bullgari, Rumani, Turqi dhe Maqedoni».

Plava, Guci, Hoti, Gruda, Ulqini dhe Tivari nuk janë trevat e vetme shqiptare që u aneksuan nga Mali i Zi.

Burimet historike flasin për një prani të konsiderueshme të elementit shqiptar në të gjitha pjesët e Malit të Zi të sotëm, si në Zhablak, Plevle, Podgoricë dhe Shpuzë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Lista me 30 të pasurit që u vranë dhe grabitën nga regjimi komunist

Edhe pse nuk ishin përfshirë kundër sistemit, ata u ekzekutuan, dënuan dhe internuan pasi ishin të pasur dhe iu sekuestrua çdo pronë...

Ja si dukej kalendari i lashtë Shqiptar

Populli shqiptar ka patur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkah veçoritë...

Si e bëjnë bletët mjaltin?

Këtu janë udhëzimet hap pas hapi që bletët përdorin për të bërë prodhimin e tyre të shurupit. 1. Mjalti...

Misteri/ Uji merr ngjyrën e gjákut ashtu siç përmendet edhe në Bibël

Në rajonin Biblik të Moabit në Jordani ka ndodhur një fenomen shumë i çuditshëm, teksa një pellg uji pranë Detit të Vdékur...

Recent Comments