6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Ja 52 luftëtarët e paharruar të Kosovës që u stërvitën në Shqipëri

Ja 52 luftëtarët e paharruar të Kosovës që u stërvitën në Shqipëri

Ushtrimi i grupeve të para ushtarake të Kosovës të stërvitura në fillim të viteve të 90’-ta në Shqipëri, ende vazhdon të ketë një vello mosnjohje.

Në fakt, dëshmitarë dhe organizatorë të kohës e kanë sqaruar jo pak herë atë proces ushtrimesh, sipas një marrëveshje politike Kosovë-Shqipëri. Por, pavarësisht këtyre sqarimeve, historia e këtyre grupeve mbetet ende e mjegulluar për opinionin e gjerë, pasi ajo edhe është minimizuar, madje edhe është kontestuar, për arsye dhe për interesa të ndryshme, kryesisht të personave dhe grupeve të caktuara.

Në mesin e grupeve të para ushtarake të Kosovës që janë stërvitur në kampet ushtarake të Shqipërisë, të cilat ishin formuar nga institucionet e Republikës së Kosovës, në vitin 1991 e 1992, ishin edhe dy personalitetet më emblematike të luftës së armatosur të Kosovës: heronjtë e kombit Sali Çekaj dhe Adem Jashari. I pari ra në Betejën e Koshares, së bashku me Agim Ramadanin, ndërsa i dyti u flijua pothuaj me gjithë familjen në luftë me pushtuesin serb.

Sali Çekaj ishte pjesëtar dhe udhëheqës i grupit të parë, ndërsa Adem Jashari ishte pjesë e grupit të dytë.

Pjesë e këtyre grupeve ishin edhe shumë heronj e dëshmorë të rëndë në luftën për lirinë e Kosovës, si: Zahir Pajaziti, i cili ishte pjesë e grupit të pare, Ahmet Hoxha, Zymer Lulaj, etj.

Lista zyrtare e emrave:

Grupi parë:

Sali Çekaj
Zahir Pajaziti
Ahmet Hoxha
Bashkim Leci
Zymer Lulaj
Kadri Gubetini
Ismet Çerkini
Artan Gjini
Arsen Hamiti
Fatmir Racaj
Ibush Metushi
Agron Tushi
Fatmir Fejzullahu
Hysni Mehmeti
Afrim Zena
Hysen Agushi
Vehbi Zeqiri
Besim Shehu
Ramiz Ramadani
Halil Halili
Rustem Teneqja
Ahmet Zeqiri
Rexhep Luma
Minush Luma
Sedat Osmani
Ramadan Pajaziti
Shemsi Krasniqi
Remzi Mehmeti
Selami Hasani
Agim Demnika
Ekrem Matoshi
Sami Hasani
Sami Vishi
Azbi Veliu
Ali Guri
Musa Shabani
Ajet Shala
Sejdi Sula
Milazim Myftari
Shaip Haziri
Fadil Begu
Mefail Vishi
Shemsedin Sulejmani
Milaim Gerbeshi
Rexhep Ilazi
Islam Visoka
Ilmi Topalli
Ylber Topalli
Xhevat Qerimi
Bashkim Thaçi
Bajram Kadriu
Shefqet Brajshori

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments