6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Si i shpëtoi Tito atentatit në Dubrovnik

Si i shpëtoi Tito atentatit në Dubrovnik

Gazeta e Dubrovnikut ka publikuar se në vitin 1950 ishte bërë tentim vrasja e Josip Broz Titos, ish – kryetarit të përjetshme të ish – Jugosllavisë. Për këtë atentat në vitin 2004 kishte folur gjenerali në pension Marijan F. Kranjc.

Kjo gazetë shkruan, transmeton Koha.net, se Tito i kishte shpëtuar atentatit falë pancirit që e mbante veshur.

Udhëheqja nga emigracioni e Byrosë Informative nga Bashkimi Sovjeti e Rumania kishte thënë se Tito duhej likuiduar në mënyrë klasike.
Për atentator ishte caktuar nënkoloneli Branko Rudiq, njëri nga përcjellësit personalë të Titos. Plani ishte që atentati të bëhej në rezidencën e Titos në Dubrovnik.
Rudiq kishte shkrepur nga afërsia tre plumba kundër j Titos derisa ai po shkonte nga dhoma në kabinetin e ve të punës. Por panciri e kishte shpëtuar vdekja.
Sipas medieve kroate, kundër Titos ishin planifikuar 75 komplote e atentate.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments