6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home RETROSPEKTIVË Hasan Prishtina me prijësit shqiptarë në pallatin e Krajl Nikollës, 1917 (Foto)

Hasan Prishtina me prijësit shqiptarë në pallatin e Krajl Nikollës, 1917 (Foto)

Në fillim të majit të vitit 1917, një delegacion prej 34 shqiptarësh, të ftuar nga gjenerali Ignaz Freiherr Trollmann, vizituan Pallatin e Mbretit në Cetinjë , pasiqë ky i fundit kishte marrë arratinë me ardhjën e Ushtrisë Austro-Hunagreze në Mal të Zi në vitin 1916.

Delegacioni, përbëhej nga burrat më në zë (prijës) nga të gjithë territoret shqiptare, ata me herët kishin vizituar kryeqytetin perandorak Vjenën ku zhilluan një takim me perandorin e ri Karli l, si dhe për të bërë homazhe tek varri i perandorit Franz Josef.

Austro-Hungaria ishte një avokat i madh i shqiptarve në Evropë, e cila dha një kontribut të madh në krijimin e shtetit shqiptarë. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments