6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KËSHILLA Mjalti me kanellë, përzierja që garanton kurimin e shumë sëmundjeve. Njihuni me...

Mjalti me kanellë, përzierja që garanton kurimin e shumë sëmundjeve. Njihuni me recetat

Nga Albert Vataj

Mjekësia popullore, ose siç quhet ndryshe, mjekësia alternative po zë një vend gjithnjë e më të rëndësishëm në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Interesimi në rritje i njerëzve me probleme shëndetësore ka bërë që shumë prej tyre të vlerësojnë këtë aleat të shëndetit të tyre. Gjithçka që ndodhet në natyrë, gjithçka që bashkëjeton me njeriun është një mundësi shumë efikase për të riktheyr stabilitetin shëndetësor pa shkuar tek mjeku. Në grupinin e mrekullibërësve padyshim që një rol parësor ka mjalti. Mjalti konsiderohet një nga kurativët më të efektshëm. Por kombinimi i tij me elementë të tjerë e bën atë një nga aleatët më të rëndësishëm të shëndetit. Një nga kombinimet, të cilat ka rezultuar me shkëlqyera dhe lehtësisht i përdorshëm është mjalti me kanellë.
E vërteta rreth mjaltit me kanellë
Kompanitë farmaceutike nuk do të donin qe informacioni i mëposhtëm të bëjë raundin e botës, të marshojë në rrugëtimin e nevojës së njerëzve për të trajtuar çdo problem të shëndetit të tyre duke përdorur produkte që nuk paraqesin rrezik për shëndetin. Shkencëtaret kanë gjetur se një përzierje e mjaltë dhe kanellë shëron një numër të konsideruar sëmundjesh, sëmundje prej të cilave vuajnë një numër i konsideruar njerëzish. Mjalti me kanell mund të përdoret pa frikën e një afekti të mundshëm anësor. Edhe pse mjalti është ëmbëltues i fuqishëm, i konsumuar në dozat e duhura si një ilaç, nuk dëmton as pacientët diabetik. Revistë e famshme kanazdeze, World News në një numër të saj të para disa viteve ka dhënë listën e recetave të këtij kombinimi dhe sëmundjet që trajton.

Semundjet e Zemërs
Bëni një paste me mjaltë dhe kanellë pluhur, ta aplikoni atë në bukë, dhe përdoreni për të ngrënë rregullisht për mëngjes. Ajo zvogëlon kolesterolin në arterie dhe shpëton nga një sulm semundiesh në zemër. Përdorimi i rregullt i procesit të mësipërm ndihmon në funksionimin e duhur të frymëmarrjes dhe forcon rrahjet e zemres. Ne moshat e mëdha arteriet dhe venat humbin fleksibilitetin e tyre dhe bllokohen. Kështu qe mjalti dhe kanella bëjnë rigjallërimin e arterieve dhe venave.

Kistet
Merrni dy lugë pluhur kanelle dhe një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë të vakët dhe pijeni atë. Ajo shkatërron mikrobet në fshikëz.

Dhimbjet e dhëmbëve
Bëni një paste të një luge çaji pluhur kanelle dhe pesë lugë çaji mjaltë dhe aplikojeni atë në dhëmbin qe ju dhemb. Ju mund ta aplikoni tre herë në ditë deri sa të ndalet dhimbja e dhëmbit.

Kolesteroli
Dy lugë mjaltë dhe tri lugë çaji pluhur kanelle përzier në 456 gramë, çaj me ujë, që i jepet një pacienti me kolesterol dhe i zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjak 10% brenda dy orësh. Siç u përmend te pacientët e artrit, nëse merret tri herë në ditë, çdo kolesterol për 1 vit shërohet. Sipas të dhënave në këtë revistë, mjalti duhet të jetë origjinal dhe të konsumohet me ushqim.

Të ftohtët
Ata që vuajnë nga ftohjet e zakonshme apo të rënda duhet të marrin një lugë gjelle mjaltë të vakët me 1/4 lugë kanellë pluhur te përditshmen për tre ditë. Ky proces mund të kuroje kollët e shumta kronike, të ftohtët dhe të qarat sinozes

Çrregullime të stomakut
Kur mjalti është marrë me pluhur kanelle 1+1 shëron dhimbiet e stomakut dhe gjithashtu pastron ulcerat ne stomak nga rrënja

Gazrat e stomakut (bloating)
Sipas studimeve të bëra në Indi dhe Japoni, tregoi se nëse mjalti merret me pluhur kanelle stomaku është përjashtuarnga gazi

Sistemi imunitar
Përdorimi i përditshëm i mjaltit dhe kanelle pluhur forcon sistemin imunitar dhe e mbron organizmin nga bakteret dhe viruset. Shkencëtarët kanë zbuluar se mjalti ka vitamina të ndryshme dhe hekur në sasi të mëdha. Përdorimi i vazhdueshëm i mjaltit i forcon qelizat e bardha të gjakut për të luftuar bakteret dhe viruset.

Gripi
Një shkencëtar në Spanjë ka vërtetuar se mjalti përmban një përbërës natyror që vret mikrobet influencës dhe e shpëton pacientin nga gripi

Puçrra fytyre
Tre lugë mjaltë dhe një lugë çaji pluhur kanelle ne forme paste. Aplikojeni këtë pastë në puçrat para gjumit dhe ti lani atë mëngjes me ujë të ngrohtë. Nëse bëhet çdo ditë për dy javë, ajo heq pucrat nga rrënja.

Sëmundjet e lëkurës
Aplikoni mjaltin dhe pluhur kanelle në pjesë të barabarta në pjeset e lekures që kërkojnë trajtim,ne ekzema leichines dhe në të gjitha llojet e infeksioneve të lëkurës.

Rënia ne peshe
Çdo ditë në mëngjes, gjysmë ore para mëngjesit në një stomak bosh dhe në mbrëmje para gjumit, pini mjaltë dhe pluhur kanelle zier në një filxhan ujë. Nëse merret rregullisht, kjo zvogëlon peshën edhe te një personi të trashë. Gjithashtu, pirja e kësaj përzierje rregullisht nuk lejon të grumbulluarat e yndyrës ne trup.

Këshillë
Kur mjaltin e lëmë në një vend të ftohtë dhe errët, siç edhe këshillohet, për një kohë të gjatë do të ngrij. Kur kjo ndodh, thjesht lirojmë kapakun e kavanoz që kemi dhe e vënë në një tenxhere me ujë të vaket. Kështu mbas ngrohjes me ujë te vaket ai kthehet ne gjenden e tij fillestare,lëngëzohet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments