6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Pse janë gdhendur emrat e qyteteve shqiptare në fasadën e Parlamentit të...

Pse janë gdhendur emrat e qyteteve shqiptare në fasadën e Parlamentit të Greqisë?

Korça, Himara, Gjirokastra, por edhe Borova, Trebeshina e Tomorri, janë emra të gdhendur në murin e Parlamentit të Greqisë, sepse këto treva cilësohen territore helene

Në murin e Kuvendit grek janë gdhendur në mermer, emrat e disa prej qyteteve shqiptare, si Korça, Himara, Gjirokastra, por edhe Borova, Tomorri, Trebeshina.

Në mbishkrimin që gjendet në fasadën e Parlamentit në Athinë, për qytete fshatra e male të Shqipërisë, cilësohet se ato janë pjesë e territoreve greke.

Mbishkrimet e shkruara me gërma kapitale greke dhe mjaft dukshëm në fasadën e mermertë të Parlamentit të Greqisë, sipas autoriteteve greke, janë  toponime të vendosura prej tyre për qytetet, fshatrat e malet shqiptare.

Emrat e gdhendur në fasadën e Kuvendit të Greqisë, tregojnë vendet ku kanë rënë ushtarët greke. Në krye qëndron emri PINDI që banohen me shumicë vllehe.

pllakata-greke

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments