6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Studiuesit e mirënjohur botëror: Shqipja ishte gjuha e Iliriëve

Studiuesit e mirënjohur botëror: Shqipja ishte gjuha e Iliriëve

Në se Ilirët ishin këtu në (Ylliri) para shekullit të 8 -të, para krishtit, dhe gjuha e tyre tashmë e vërtetuar prej shumicës së studiuesve të mirënjohur europianë e me tej, ishte shqipja, çfarë ende bëjnë sikur kërkojnë pseustudiuesit mbi lashtësinë e gjuhës shqipe?

Gjuhët e folura nga fiset ilire tani shumë prej tyre konsiderohen të zhdukura dhe të dëshmuara dobët si gjuhë indoeuropiane, megjithëse nuk është e qartë nëse kjo gjuhë i përket grupit centum ose satem. Ilirët pësuan shkallë të ndryshme të Kelticizmit dhe mandej edhe prej gjuhëve perandorake bizante (Helene quajtur), apo latino-romake dhe krejt më vonë dyndjet barbare sllave rreth fillimit të shekullit të 7 pas krishtit, sollën sllavizimin e shume toponimeve dhe emërtimeve të vendbanimeve të ndryshme, e normal lanë një pjesë të fjalorit të tyre të përzjerrë tashmë me gjuhën ‘iliro-shqipe’ “e bastarduar” e cila dëmtoj shumë pastërtinë e gjuhës së lashtë shqipe.

Të gjitha këto gjuhë dialekte/fisesh ilire, mbetën në hije deri në zhdukje në shekullin V pas Krishtit. Megjithëse tradicionalisht gjuha shqipe njihet si pasardhës i dialekteve ilire që mbijetuan në vise të largëta të Ballkanit gjatë Mesjetës, provat janë edhe kontradiktore për të ditur nëse termi ilir i referohet qoftë edhe një gjuhe të vetme”.

Sot historianë të shumtë dhe gjuhëtarë të ndryshëm modernë, besojnë se gjuha moderne shqipe mund të ketë origjinën nga një dialekt i Ilirisë qëndrore – Jugore, ndërsa një hipotezë alternative pretendon se shqipja kishte origjinë nga gjuha thrake. Gjuha antike nuk dihet sa duhet për të vërtetuar ose kundërshtuar plotësisht ndonjë hipotezë, origjina e shqiptarëve mund të jetë edhe me e hershme … ajo tashmë të paktën mban moshën mbi 10 mijëvjeçare

Shkruan: Aleksander HASANAS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments