6.1 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021
Home KURIOZITETE Iluzioni optik e bën të duket sikur ishulli në Alaska po “fluturon”...

Iluzioni optik e bën të duket sikur ishulli në Alaska po “fluturon” mbi ujë

Një video që po qarkullon në internet, shfaq momentin kur duket sikur një ishull i vogël lëviz mbi ujë në gjirin e Alaskës.

Por në fakt ai nuk lëvizë fare, por reflektimi i rrezeve të diellit në ujë – e bëjnë të duket që ajo vazhdimisht lëkundet, transmeton Telegrafi.

Videoja është filmuar nga një varkë në gjirin Glacier, dhe u postua në Facebook nga zyrtarë të parkut kombëtar të Glacierit.

E aty menjëherë filluan të qarkullojnë teori të ndryshme, nga ato se mund të jetë UFO e deri të fluturimi i ishullit.

Por, në fakt është thjesht një iluzion optik që në shikim të parë duket sikur ishulli i vogël po lëviz mbi sipërfaqen e ujit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë

Zbulohet kisha 1.600 vjeçare në qytetin e lashtë Oriene të Turqisë “Ne zbuluam se toka e kishës përbëhet nga...

Teknologjia e parë në botë, ari do të nxirret nga telefonat e vjetër

Ari dhe metalet e çmuara do të nxirren nga telefonat dhe laptopët e vjetër. “Mint Royal” planifikon të prezantojë...

Këshilla nga psikologët e Harvardit për të rritur fëmijë të mbarë

Kohët kanë ndryshuar shumë dhe me kohë të reja vijnë zakone të reja, grupe sjelljesh dhe qëndrimesh që duken shumë të ndryshme...

Kush ishte kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit, që atë vit...

Recent Comments