6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Fshati Arbanasi ne Bullgari me arbërit e Bullgarisë, aty ku flitet gjuha...

Fshati Arbanasi ne Bullgari me arbërit e Bullgarisë, aty ku flitet gjuha shqipe

Autori Jeriçek në ,,historinë e bullgarëve,, thotë se emrat e këtyre popujve trakë u përgjigjen rrënjëve të gjuhës shqipe nga ku duhet supozuar, shton ai se, gjuha trake që e flisnin dhe që është plotësisht e panjohur për ne, ka qenë farefis me shqipen e sotme.

Emri i familjes së madhe të besëve duket sipas Jeriçekut, një farefis shumë i afërt i fjalës shqipe. Besa që do të thotë besim, fe. Dhe kjo etimologji bëhet edhe më e sigurtë, nëse do të mbahet para sysh se besët ishin priftërinj, domethënë fetar në shqipe të besës-klerikë.

Sipas historianit bullgar Bojan Gjuzelev në librin “Shqiptarët në Ballkanin Lindor”, thekson se Arbanasi quhet i pari vendbanim shqiptar në Bullgari, por duke qenë ortodoksë, shpesh janë regjistruar si të kishës greke. Veliko Tarnovo Arbanasi and Emen Waterfalls-Bulgaria. Hotel Kaloyanova Fortress, Arbanasi-Bulgaria/Shkruan: Shqipe HOXHA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments