6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KËSHILLA 6 arsye pse ju duhet të hani arra çdo ditë

6 arsye pse ju duhet të hani arra çdo ditë

  1. Ju mund të jetoni më gjatë.

Njerëzit që hanë të paktën 20 gram arra në ditë (rreth një grusht) kanë 22 përqind më pak të ngjarë të vdisnin para kohe, sipas një artikulli të vitit 2016 të botuar në BMC Medicine.

  • Ju mund të ndihmoni zemrën tuaj.

Njerëzit që hanë më shumë arra zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes koronare të zemrës dhe një rrezik prej 21 përqind më të ulët të sëmundjes kardiovaskulare krahasuar me njerëzit që hëngrën pak ose aspak arra. Studiuesit thonë se nivelet e larta të fibrave, yndyrnave shumë të pangopura dhe magnezit  mund të kontribuojnë në uljen e kolesterolit dhe përmirësimin e shëndetit të zemrës.

  • Ju mund të zvogëloni rrezikun e kancerit.

Pjesëmarrësit në studimin e BMC Medicine (2016) që hanin një grusht arra ose më shumë çdo ditë kishin një rrezik 15 për qind më të ulët të zhvillimit të kancerit krahasuar me ata që hëngrën më pak, sipas të njëjtit studim. Kjo mund të jetë për shkak të niveleve të larta të antioksidantëve mbrojtës të qelizave në arra.

  • Ju mund të dobësoheni.

Arrat kanë kalori, por gjithashtu kanë fibra, proteina dhe yndyrë, të cilat mund të ndihmojnë në frenimin e oreksit tuaj. Ata të cilët kanë konsumuar arra gjatë dietës së tyre kanë humbur më shpejt peshë se ata që nuk i kanë pasur në dietë.

  • Ju mund të parandaloni diabetin.

Shumë studime tregojnë se njerëzit që hanë më shumë arra rrezikojnë të preken më pak nga diabeti. Por studiuesit tani thonë se arrat madje mund të ndihmojnë në parandalimin e njerëzve me prediabet nga zhvillimi në versionin e plotë të sëmundjes.

  • Ju mund të shijoni më shumë ushqimin tuaj.

Ato kanë aromë për të cilën shumë ushqime kanë nevojë. Hidhni një grusht arra në një sallatë për të shtuar shijen krokante. Arrat janë aleatët tuaj, si nga pikëpamja ushqyese dhe e shijshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments