6.1 C
Pristina
Sunday, October 17, 2021
Home SHKENCË/TECH Apple nuk tërhiqet nga nisma për skanimin e fotove: Mbron fëmijët

Apple nuk tërhiqet nga nisma për skanimin e fotove: Mbron fëmijët

Kompania Apple ka deklaruar se nuk do të tërhiqet nga nisma për teknologjinë e fotove të të gjithë përdoruesve të saj në përpjekje për të mbrojtur fëmijët nga abuzime seksuale.

Por kjo nismë e gjigandit të teknologjisë është kundërshtuar nga klientët si dhe nga aktivistë e shoqata për mbrojtjen e privatësisë.

Sipas planit të Apple tashmë çdo foto do të skanohet dhe më pas do të ruhet në iCloud, pasi mund të ketë materiale që përdoren për abuzimin e fëmijëve.

Por për kritikët kjo është një shkelje e privatësisë dhe mund të spiunohen shumë njerëz. Më shumë se 5,000 njerëz dhe organizata kanë nënshkruar një letër të hapur kundër teknologjisë.

Nga ana tjetër shumë aktivistë janë shprehur se qeveritë autoritare mund të përdorin teknologjinë për të forcuar regjimet anti-LGBT, ose për të goditur disidentët politikë në vendet ku protestat konsiderohen të paligjshme.

Por Apple tha se “nuk do të pranojë kërkesën e asnjë qeverie për të zgjeruar” sistemin. Kompania ka sqaruar se dhe në të shkuarën ka pasur kërkesa nga qeveri të ndryshme, por i ka refuzuar dhe nuk do të dorëzohet as këtë herë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments