6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KURIOZITETE A është ky vendi ku jetojnë masonët? Thuhet se është më i...

A është ky vendi ku jetojnë masonët? Thuhet se është më i sigurti në botë

Njerëzit thonë se as Presidenti i SHBA-së nuk mund të hyjë aty.

Në shtetin amerikan të Kentakit ekziston një fortesë e quajtur Fort Knox, e cila është sinonim i sigurisë në të gjithë botën.

Emri i saj teknik është “Depozituesi i Thesarit të Shteteve të Bashkuara”, ndërsa emrin Fort Knox e mori në bazë të postës që ndodhet aty pranë, transmeton Lajmi.net.

Masoneria ose masonët janë organizata vëllazërore që origjinën e tyre e kanë nga shekulli i 14-të. Masoneria është subjekt i shumë teorive konspirative përgjatë viteve.

Sipas teoricienëve konspirativ, ata udhëheqin me botën dhe kanë gjithçka nën kontroll, duke përfshirë gjithë qeveritë e botës të cilat i ndjekin politikat dhe udhëzimet e tyre. Sipas tyre, ata janë përgjegjës për çdo ngjarje botërore, sepse asgjë nuk bëhet pa dijeninë e tyre.

Sipas tyre, fortesa e quajtur Fort Knoxnë në Kentaki të SHBA-së, është vendi ku jetojnë familjet origjinale të masonëve. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments