6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home RETROSPEKTIVË Kështu dukej Ujmani kur ishte tokë

Kështu dukej Ujmani kur ishte tokë

Ish-drejtori i fotografisë në “KosovaFilm”, Afrim Spahiu, ka publikuar pamje gjatë periudhës kur po ndërtohej dhe po mbushej me ujë liqeni i Ujmanit

Ai në rrjetin social “Facebook”, ka publikuar edhe disa fotografi ku shihet territori ku tash gjendet liqeni, kur ishte tokë.

Spahiu tha se pamjet e xhiruara nga ai pasqyrojnë mbushjen dhe sistemin e kanalizimit për ujitje, duke shtuar se në këtë periudhë situata politike po tensionohej, dhe pas demonstratave të vitit 1981, situata ndryshoi por filmi nuk u krye.

Postimi i plotë i tij:

Përshëndetje miq,

1978, viti kur xhirova dhe fotografova sipërfaqen e shprazët në liqenin e Ujmanit. Ndërmarja “Ibër Lepenc”menaxhonte ndërtimin e pendës (Digës) të liqenit që sapo kishte filluar të mbushej me ujë nga lumi Ibër.

“Kosovafilmi” kishte kontraktuar xhirimin e filmit dokumentar dhe në disa etapa kohore unë xhirova shumë pamje për të realizuar skenarin teknik që do të pasqyronte mbushjen dhe sistemin e kanalizimit për ujitje. Në kohë situata politike tensionohej, dhe pas demostratave të vitit 1981, gjithëçka ndryshoi dhe filmi nuk përfundoi … !!!

Jam me fat, që kam aritur të ruaj në arkivin tim disa pamje të fotografuara nga ajri, dhe unë që kam fotografuar para dhe gjatë mbushjes me ujë të sipërfaqes të lumit, me film diapozitiv të formatit të mesëm !!

Cilësia e filmave është e lartë, por në mungesë të një skaneri profesional, i fotografova me celular për të reflektuar në aktualitetin që ka e ardhmja e Liqenit të Ujmanit (Gazivoda).

Ju uroj vikend të freskët me Copyright A.S.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments