6.1 C
Pristina
Tuesday, July 27, 2021
Home KËSHILLA Kafeja e mëngjesit me barkun bosh sjell pasoja, njihuni me to

Kafeja e mëngjesit me barkun bosh sjell pasoja, njihuni me to

Kafeja mund të jetë zgjidhja për zgjimin në mëngjes për shumë njerëz, por mund të japë efektin e kundërt. Konsumi i saj, sapo zgjoheni dhe pa ngrënë mëngjes, për disa njerëz mund të sjellë shumë shqetësime shëndetësore.

Mund të ndiheni më të përgjumur
Kafeja është një pije zgjimi për shumë prej nesh, por pirja e tij sapo të zgjoheni mund të japë efektin e kundërt. Kafeja dyfishon nivelet e hormoneve të stresit dhe mund të çojë në probleme me gjumin, gjë që rezulton në lodhje. Nëse e filloni ditën me një filxhan kafeje, mund të ndiheni përsëri të përgjumur për një periudhë të shkurtër kohe.

Trupi mund të humbasë minerale thelbësore më shpejt
Pirja e dozës së rregullt të kafesë herët në mëngjes mund të bëjë të humbni shumë vitamina dhe minerale thelbësore. Mund të sabotojë thithjen e hekurit, magnezit dhe vitaminave B, që janë jetike për sistemin nervor.

Mund të krijojë probleme me stomakun.
Ndërsa pija juaj e dashur do t’ju ndihmojnë të zgjoheni në mëngjes, ajo gjithashtu mund t’ju bëjë të shkoni më shpesh në tualet. Shumë njerëz gjithashtu pëlqejnë të shtojnë qumësht ose krem ​​në filxhanin e tyre të mëngjesit, dhe për shkak se shumica prej nesh kanë vështirësi në tretjen e laktozës, kjo mund të shkaktojë gjithashtu shqetësime në stomak.

Mund të çojë në shtim të peshës.
Edhe pse kafeja e zezë mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin, ajo gjithashtu mund të prishë modelin tuaj të gjumit. Kur nuk flini mjaftueshëm, keni tendencë të ndjeni më shumë uri dhe të keni më shumë dëshirë për gjëra të ëmbla.

Mund të përkeqësojë ankthin.
Kur zgjoheni në mëngjes, nivelet e hormoneve të stresit janë zakonisht në nivelin më të lartë. Për shkak se kafeina është një stimulues, ajo i jep trupit një efekt nervoz dhe madje mund të shkaktojë sulme ankthi për disa njerëz.

Mund të thajë lëkurën tuaj.
Për shkak se kafeja ju bën të shkoni në tualet më shpesh, ajo dehidraton trupin tuaj. Kur dehidratoheni, është më e vështirë për toksinat që të dalin nga trupi përmes lëkurës tuaj. Kjo, nga ana tjetër, e than lëkurën dhe e bën atë më të prekshme ndaj problemeve të ndryshme, si rrudhat e parakohshme./

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Te varri i mikut më të madh të shqiptarëve

Shkruan:Daut Dauti Në fund të fshatit Brushford, në anën e djathtë të rrugës, gjendet kisha St. Nicholas. Është ditë...

Vetëm se fliste të vërtetën: Vr.asja greke e Gjeneralit Telini që shihte shqiptarët deri në Janinë e Çamëri

Më 27 gusht të vitit 1923, në rrugën që bashkon qytetin e Janinës me Kakavijën, 10 kilometër pranë kufirit, njerëz të panjohur...

Pamje: Dy “banda” majmunësh luftojnë mes vete, e bllokojnë rrugën

Në internet është publikuar pamje e rrallë e dy grupeve të mëdha të majmunëve që luftojnë mes vete para vozitësve të habitur...

Vepra artistike sipas Platonit qetëson luftën e amshueshme dhe ndryshimin e idesë dhe të materies

Sipas Plotinit detyra fundamentale e artit qëndron në faktin që në të veçanten të paraqesë pajtimin e plotë të idesë dhe të...

Recent Comments