6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kush e bëri pa lidhje Lidhjen më të rëndësishme?!

Kush e bëri pa lidhje Lidhjen më të rëndësishme?!

Abdullah Klinaku

Lidhjen më të rëndësishme gjatë historisë sonë, e realizuar në qershorin e vitit 1878, e bënë pa kuptim ata që:

 1. Nuk treguan se Lidhja e Prizrenit, Ittifaku, u organizua nga dijetarët mysliman të kohës, myftilerët, kadijtë e intelektualët e besimit Islam.
 2. Ata që nuk treguan se Lidhja ishte e mbështetur nga Sulltan Abdulhamidi II.
 3. Ata që nuk treguan se Lidhja kishte synim ruajtjen e tokave në kuadër të miletit osman, katër Vilajetet shqiptare, Jenipazarin dhe Bosnje e Herzegovinen.
 4. Ata që nuk treguan se Lidhja u mbajt në xhamin Bajrakli dhe në hapësirat e Medresesë ndërsa disa komisione zhvilluan punimet në disa xhami të tjera dhe teqe.
 5. Ata që nuk treguan se objektet dhe shqiptarët ortodoks nuk ju bashkuan Lidhjes. Ndërsa forumet katolike, sidomos, ato të Shkodrës, ishin të afërta me Lidhjen por jo plotësisht.
 6. Ata që nuk treguan se Lidhja i kishte identifikuar qartë fqinjët ballkanik si armiq, shtetet perëndimore si mundësi e Perandorinë Osmane si të tyren!
 7. Ata që nuk treguan se fuqitë perëndimore të kohës tokat shqiptare i shihnin pasuri e humbur përmes së cilës realizonin apetitet e tyre dhe të përkëdhelurve ballkanik.
 8. Ata që nuk treguan se Lidhja e kishte të unifikuar identitetin kombëtar e fetar.
 9. Ata që nuk treguan se kryetari i qeverisë së Lidhjes ishte hoxha, imami dhe myderrisi Ymer Prizreni.
  Historia nuk mbahet e nuk bëhet me mashtrime, gënjeshtra e improvizime.
  Prandaj, duhet hartuar historia alternative mbi faktet, realitetet dhe të dhënat e sakta. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Gazullorët me origjinë nga Puka, ambasadorët e Gjergj Kastriotit dhe Arbërisë

GJON GAZULLI (1400-1465): Klerik Katolik i arsimuar në Raguzë (Dubrovnik-Kroaci), Venecia & Padova. Iluminist, historian, dijetar, filozof, shkencëtar, pedagog, diplomat, këshilltar dhe...

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Recent Comments