6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Përfaqësuesit nga Kosova, Sanxhaku e Maqedonia në Kuvendin e Vlorës

Përfaqësuesit nga Kosova, Sanxhaku e Maqedonia në Kuvendin e Vlorës

Më 28.11.1912: Salih Gjuka , Bedri Pejani dhe Rexhep Mitrovica , të cilët kishin ardhur nga Kuvendi i Shkupit.
Më 29.11.1912:
Isa Boletini , Mehmet Pashë Deralla , Hasan Hysen Budakova , Tafil Boletini , Dervish Mitrovica, Zenel Begolli , Halim Musa Bajgora , Ahmet Ali LLapi , Riza beg Gjakova , Vehbi Dibra, Ajdin Draga etj.
Udhëheqësit tjerë të Kosovës që ishin caktuar si delegatë të kuvendit, si: Hasan Prishtina , Nexhip Draga , Idriz Seferi , Sait Hoxha etj. nuk kanë shkuar, sepse në fillim të nëntorit ishin kapur nga forcat serbe në Shkup dhe mbaheshin të burgosur në kështjellën e Kalemegdanit në Beograd. Edhe Bajram Curri i nxënë me luftimet në Malësinë e Gjakovës nuk arriti dot të shkojë në kuvend.

Marrë nga Nexhmedin Spahiu, profili në FaceBook. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Gazullorët me origjinë nga Puka, ambasadorët e Gjergj Kastriotit dhe Arbërisë

GJON GAZULLI (1400-1465): Klerik Katolik i arsimuar në Raguzë (Dubrovnik-Kroaci), Venecia & Padova. Iluminist, historian, dijetar, filozof, shkencëtar, pedagog, diplomat, këshilltar dhe...

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Recent Comments