6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home KËSHILLA Ky truk i thjeshtë para se të gatuani hudhrën do të rrisë...

Ky truk i thjeshtë para se të gatuani hudhrën do të rrisë aromën dhe përfitimet e saj shëndetësore

Fansat e hudhrës e dinë se mund të shtojë aromë të pasur e të shijshme për çdo vakt.

Ajo siguron gjithashtu mjaft përfitime shëndetësore, veçanërisht për imunitetin tonë, sheqerin në gjak dhe zorrët. Por ka një gabim të zakonshëm që ne të gjithë ndoshta bëjmë gjatë gatimit të hudhrës që na bën të mos përfitojmë sa duhet.

Për fat të mirë, ekziston një rregullim super i lehtë – na duhet vetëm pak durim!

Will Bulsiewicz, ndan shumë këshilla të thjeshta shëndetësore në faqen e tij në Instagram. Në një postim të fundit, ai zbuloi se sa e dobishme mund të jetë lënia e hudhrës në pushim për pak kohë.

“Kur hudhra e freskët pritet ose shtypet, ju aktivizoni një enzimë të quajtur alliinase për të shndërruar allinën në allicinë, formën aktive që është treguar se ka përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore – antibakteriale, antifungale, antiparazitare dhe antivirale”, shkroi ai.

Bulsiewicz shtoi se ato enzima janë përgjegjëse për rritjen e shëndetit të zemrës dhe mbrojtjen e qelizave tona nga kanceri. Ato gjithashtu ndihmojnë në forcimin e imunitetit tonë , ekuilibrojnë sheqerin në gjak dhe mbajnë një zorrë të shëndetshme. Kjo është shumë për disa enzima!

Por ai tha se ka një truk: “Ju duhet të ndaleni për dhjetë minuta pasi keni copëtuar hudhrën që alliinaza të aktivizojë allicin”. Në thelb, nëse hedhim hudhër në tigan pa e lënë të pushojë më parë dhe aktivizojmë ato enzima, do të humbasim fuqinë e plotë të përfitimeve të tyre të mahnitshme. Nëse kjo nuk mjafton për t’ju bindur, kjo do t’i japë gjithashtu një shije më të fortë të shkëlqyeshme. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments