6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Morea atdheu i humbur i Arbëreshëve!

Morea atdheu i humbur i Arbëreshëve!

Shkruan: Xhelil ARIFI

Morea ishte emri i gadishullit të Peloponezit në Greqinë e sotme Jugore gjatë Mesjetës dhe periudhës së hershme moderne.

Emri u përdor për provincën Bizantine të njohur si Despotati i Moreas, nga Perandoria Osmane për Morea Eyalet dhe nga Republika e Venecias për Mbretërinë jetëshkurtër të Moreas. (Wiki)

Kënga “O e bukura More” përkujton kujtesën për atdheun humbur.Pra mu kjo Morea që gjendet thellë në Greqinë e sotme ,ishte vendi i shqiptarëve të lashtë-Arbëreshëve!

Por ajo u zbraz në mënyrë permanente e shtypur nga okupator të ndryshëm,që nga Turqit e deri te grekët modern,që dëbuan dhe asimiluan popullaten autoktone arbreshe.

Morea ,kishte përgjatë historisë një subjektivitet në kuadër të rregullimeve të ndryshme shtetrore,përveç në Greqinë e sotme.

Ajo për një kohë të shkurtër ishte shpallur edhe Mretëria e Moresë 1688–1715!

Shqiptarët/Arbëreshët kanë humbur shumë nga trojet e tyre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments