6.1 C
Pristina
Friday, July 30, 2021
Home KURIOZITETE Snajperi që u ka marrë jetën më shumë njerëzve në botë

Snajperi që u ka marrë jetën më shumë njerëzve në botë

Simo Häyhä konsiderohet si snajperi që ka kryer më shumë vrasje se kushdo tjetër në historinë e njerëzimit.

Finlandezi, i akuzuar për 505 vrasje, siç njihet ndryshe beteja mes Finlandës dhe Rusisë përbën një ndër figurat më famëkeqe të Luftës së Dytë Botërore.

Simo Häyhä vishej me rroba dëbore dhe merrte me vete furnizime vetëm për një ditë.

Gjatë pritjes, ai mbante po ashtu borë në gojë për të shmangur zbulimin e pozicionit nga frymëmarrja në të ftohtë. Brenda 100 ditëve, arriti të eliminojë më shumë se 500 ushtarë rusë, pa çuar “dëm” asnjë plumb të vetëm dhe në temperatura që shkonin deri -40 gradë Celsius.

Gjatë bombardimeve rutinore nga ushtria ruse, Simo pësoi një dëmtim të rëndë në kokë, duke rënë kështu në komë për 11 ditë me radhë.

Ushtari i famshëm u zgjua nga koma ditën që përfundoi lufta, për të jetuar deri në moshën 96-vjeçare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments